Foto: Michal Protivanský

V dnešní době máme možnost vybírat z velké škály pracovních desek. Rozhodujících požadavků při výběru je spoustu. Řešíme, zda použijeme přírodní, či syntetický materiál, jaká bude barevnost, jaké jsou výhody a nevýhody. Častým kritériem je také cena, která ať chceme, či nikoliv je často „až na prvním místě“.

Kolik vlastně jaký druh pracovní desky stojí?

Laminátová deska

K nejlevnějším a zároveň nejpoužívanějším variantám patří laminátová deska. Jedná se o dřevotřískovou desku pokrytu vysokotlakým laminátem. Může mít oblou přední hranu (postforming) nebo ji lze ohranit ABS či jinou vhodnou hranou (např. nerez).

Je k mání v široké paletě barev a dekorů (imitace dřeva, kamene, různých abstraktních motivů, ve vysokém lesku, matu i polomatu), s různou povrchovou úpravou. Materiál je snadno opracovatelný, zároveň však poškození, jak mechanické (poškrábáním), tak působením vody (kvůli například špatnému osazení dřezu může v těchto místech začít bobtnat), jsou neopravitelná. Vyrábí se v různých tloušťkách (nejčastěji 38 mm) a hloubce 600 mm.

V těchto mírách se pohybuje běžný metr od 480 Kč do 2200 Kč, v případě speciálních metalických barev nebo strukturálních povrchů může běžný metr vyjít i na 2650 Kč.

U montáže je kladen velký důraz na důkladné silikonování spojů a výřezů na dřez a varnou desku, sebemenší pochybení a nedostatek silikonu umožňují v místě absence silikonu nasátí vlhkosti a nabobtnání a znehodnocení materiálu.

V ceně za montáž jsou hlavně zohledněny vícepráce. Vykroužení otvoru pro dřez či varnou desku vyjde na 1200 Kč, stejně tak frézový spoj pracovní desky. Samotná montáž vychází zhruba na 500 Kč/bm.

Kompaktní deska

Je to kvalitní deskový materiál s vysokou pevností. Základem je černé, bílé, případně šedé jádro, na kterém je oboustranný dekor. Variabilita dekorů je velká. Viditelné jádro může obsahovat i několik vrstev hliníku, což zvyšuje pevnost desky a zároveň vytváří zajímavý efekt. Většinou jsou v tloušťkách 10 nebo 12 mm.

Cena samotného materiálu v hloubce 650 mm se pohybuje od 2800 do 4750 Kč za běžný metr.

Spárovka (pravé dřevo)

Milovníky dřeva zaujme spárovka, což jsou masivní hranoly spojené do velkoplošné desky lepením. Na pracovní desky se používají tvrdé dřeviny, jako je dub a buk, ale třeba i borovice nebo exotický teak. Dřevo ošetřené vosky nebo oleji je příjemné na omak a nezávadné pro potraviny. Jeho velkou výhodou je jeho obnovitelnost, případné poškrábání lze vybrousit a znovu povrchově ošetřit.

Cena spárovky závisí na druhu dřeviny, ale také na povrchové úpravě. V tloušťce 40 mm a hloubce 630 mm se pohybuje cena mezi 1800 a 4000 Kč/bm, u exotických dřevin může být cena 8000 Kč/bm.

Přírodní kámen

Na pracovní desku z přírodního kamene se nejvíc u nás používá žula. Má skvělé užitné vlastnosti, jako jsou vysoká pevnost a odolnost vůči vysokým teplotám (až do 250° C). Základní výběr struktur a barev čítá desítky možností od studených tónů bílé, šedé nebo černé po teplé odstíny okrové, hnědé, růžové, červené či zelené. Na omak je kámen studený, což bývá považováno za jeho nevýhodu. Tím, že se jedná o přírodní kámen, je výběr podle vzorkovníku pouze orientační, kresba konkrétního kamene je vždy originál. Kámen si lze objednat v mnoha povrchových úpravách, od vysokého lesku přes satin, patinu až po mat. Tloušťka desky, která může být 20, 30 či 40 mm, odráží cenu materiálu.

Ceny přírodního kamene jsou hodně rozmanité, například žula tloušťky 20 mm, hloubky 600 mm, s lesklým povrchem vyjde na 4000 Kč/bm.

Vzhledem k důležitosti přesného osazení probíhá před výrobou zaměření, které je také zpoplatněno. Příplatky za vykroužení otvorů na baterii, dřez, varnou desku jsou v řádu stovek, maximálně tisíce korun. Kompletní žulová deska v délce 2,4 m s otvorem pro dřez a varnou desku se zaměřením, montáží a dopravou vyjde na cca 45 000 Kč.

Umělý kámen

Tento materiál se prodává se pod mnoha obchodními názvy, například Corian, Staron či Polyston. Je teplý na omak a snadno se udržuje v čistotě. Materiál je hladký a dá se spojovat beze spár, což je jeho velkou předností. Je velice tvárný, lze z jednoho kusu vyrobit i integrovaný dřez, odkapové plochy i obkladový zádový panel.

Samotný materiál se pohybuje v cenovém rozpětí od 5 000 do 15 000 Kč/bm. Pro montáž je stejně jako u přírodního kamene klíčové zaměření.

Pozn. redakce: Uvedené ceny jsou od výrobce nábytku (tedy od montážní firmy), nikoli přímo od výrobce jednotlivých materiálů.

   Materiál laminát kompakt spárovka přírodní kámen umělý kámen
   Cena za bm v Kč 500 až 2650 2800 až 4750 1800 až 4000 od 4000 5000 až 15 000