Obklad stěny za kuchyňskou linkou má nejen dekorační charakter, protože dokresluje vzhled celé sestavy, ale zároveň musí chránit stěnu před znečištěním, musí být snadno čistitelný, odolný vůči teplu během vaření, musí odolávat působení páry a chemickým prostředkům, kterými kuchyňskou linku čistíme.

Jaké jsou nejčastější materiály na obklad kuchyňské linky a kolik vlastně stojí?

Keramický obklad

Keramický obklad známe již z kuchyní našich babiček. Dříve se hojně používaly čtvercové obklady malého formátu, dnes kromě těchto zmíněných si můžete vybrat od titěrných mozaikových až po velké formáty s rektifikovanou hranou, jejichž velkou výhodou je minimum spár. Při výběru keramického obkladu je dobré myslet na praktičnost  a nevybírat porézní a strukturované povrchy, které budou nepraktické z hlediska čištění a údržby.

Cenově se materiál pohybuje od pár set korun až po několik tisíc za metr čtvereční. S cenou za pokládku, podkladové lepidlo a spárovací hmotu se dostaneme na cenu od 1000 do 8500 Kč/m2, v některých případech lze vybrat materiál i dražší.

Laminátová deska

V současné době patří mezi nejpoužívanější varianty spolu s keramickým obkladem. Výhodou laminátu oproti keramice je aplikace s minimem spár. Desky, ze kterých se obklad vyrábí, jsou vyráběny v délce až 4100 mm. Dekorem může ladit s laminem použitým na korpus kuchyňské linky či s dekorem pracovní desky, což nám pomůže celek sjednotit. Jádro tvoří dřevotřísková deska (případně MDF deska), která je pokryta vysokotlakým laminátem.

Cenově se pohybují od 750 do 1800 Kč/bm.

Kovolaminát

Konstrukčně vychází z laminátu, ale horní vrstva je vytvořena z kovu. Používá se měď, mosaz, hliník i nerez atd. Na horní vrstvě jsou vytvořeny různé reliéfy, zdrsnění, kartáčování nebo naopak jsou leštěny do vysokého lesku. Na obklad kuchyňské linky se z praktických důvodů údržby a čištění hodí spíše hladší povrchy. Ideální je vysoce odolný typ SRM od Homapalu, který je možné použít i na pracovní plochu.

Cenově se pohybují od 1000 do 6000 Kč/m2.

Lacobel

Jedná se o sklo opatřené z jedné strany barevným lakem. Lakovanou stranou se připevňuje na silikon na stěnu. Z důvodu vlhkosti a tepla se doporučuje na lakovanou stranu před montáží aplikovat polypropylenovou fólii Save, která ochrání lak, nicméně i samotná lakovaná vrstva vlhkosti i teplu odolává. Pro obklad za kuchyňskou linku se doporučuje sklo kalené, které odolá i teplotě do 130 ºC, takže dobře zvládne i prostor za varným centrem a intenzivní působení páry. Do skla není problém vyvrtat otvory pro zásuvky, nicméně je potřeba klást velký důraz na zaměření.

Při tloušťce 4 mm a výšce 60 cm se cena za běžný metr pohybuje kolem 3500 Kč, v případě kaleného skla, které je rozhodně pro volbu obkladu kuchyňské linky zvláště za varným centrem tou lepší variantou, se cena pohybuje kolem 7000 Kč/bm.

Sklo s digitálním tiskem

Sklo nemusí mít jen jednobarevnou souvislou vrstvu laku, ale je možné ho nechat potisknout ze zadní strany digitálním tiskem. Takový potisk vždy znamená zakázkovou výrobu a konkrétní barevnost a design jsou v rukou zákazníka a designéra. Stejně jako u Lacobelu je i zde kladen velký důraz na zaměření, používá se kalené sklo, většinou tloušťky 6 mm.

Cenu nejvíce ovlivňují detaily zpracování, výřezy zásuvek, zbrušování hran skla atd. Cena tak začíná na 4000 Kč/m2, ale není problém se při výrobě komplikovaného tvaru i potřebě udělat více otvorů na zásuvky dostat i na více než dvojnásobek.

Umělý a přírodní kámen

Jestliže je pracovní deska z přírodního či umělého kamene, lze jej použít také na obklad. V tomto případě se cena odvíjí od konkrétního materiálu a samozřejmě také množství výřezů, zpracování hran a dalších detailů.

Cena za materiál začíná od 3500 a může se dostat až na 15 000 Kč/bm.

Za pracovní desku lze použít i další speciální materiály, ale ty výše zmíněné patří mezi nejpoužívanější.