Při částečné či úplné ztrátě zraku je důležité umět se o sebe stále co nejvíce plnohodnotně postarat. Jak ale má vypadat taková kuchyně, kterou skoro nevidíte? Jediné kuchyně tohoto typu v Evropě se nacházejí právě u nás, nyní ve čtyřech krajských pobočkách střediska Tyfloservis od designérky Veroniky Loušové. Právě čtvrtá kuchyně byla uvedena do provozu koncem roku 2017 v Českých Budějovicích.
Co je cvičná kuchyň pro osoby se zrakovým postižením
Cvičná kuchyň pro nevidomé a slabozraké osoby je vzorová kuchyň, umístěna v každé krajské pobočce Tyfloservisu. Zkušení lektoři zde vyučují sebeobsluhu, která pomáhá v orientaci zrakově postižených v prostoru, zvyšuje jejich bezpečnost při práci a zjednodušuje provádění činností potřebných pro přípravu jídel a vaření bez vizuální kontroly. Odzkoušení si nových postupů a pomůcek umožňuje větší samostatnost a soběstačnost. Kuchyně také nabízí inspiraci pro příbuzné, přátele a další zájemce o problematiku zrakově postižených, pro architekty a projektanty, kteří se zabývají návrhy bezbariérových interiérů.
Projekt moderních cvičných kuchyní
Projekt vznikl ve středisku Tyfloservisu v Karlových Varech v roce 2009, ve spolupráci s designérkou Veroniku Loušovou. Výsledkem byla nejen moderní kuchyň ale i brožura „Cvičná kuchyň pro osoby se zrakovým postižením“ autorů: Ladislava Šporová, Mgr. Pavel Macháček, která popisuje principy uplatněné v tomto prostoru.
Designérka Veronika Loušová na základě této zkušenosti navrhla novou cvičnou kuchyni i pro Tyfloservis Praha (2011), pro Hradec Králové (2014) a nově pro České Budějovice (2016) Nové kuchyně se realizují za přispění grantů, sponzorů a celé řady partnerů z nábytkářského odvětví. Postupně se daří modernizovat kuchyně v krajských střediscích po celé ČR. Za zmínku stojí jestě fakt, že obdobné kuchyně nejsou nikde jinde k vidění.
Cvičná kuchyň v Českých Budějovicích
Cvičná kuchyně musí svým uspořádáním umožňovat práci a dohled lektora nad zrakově handicapovanou osobou, která si zkouší na lince různé úkony. Na základě dispozice místnosti ve středisku Tyfloservis je třeba maximálně prostor využít a navrhnout kuchyni tak, aby zahrnovala co nejvíce ukázek řešení v moderní kuchyni. Využití moderního kuchyňského kování a více druhů svítidel tvoří základ těchto kuchyní. Kuchyně ale také obsahuje špatné příklady řešení.
Kuchyň se skládá z různě barevných prvků, které spolu navzájem kontrastují (stěny, podlaha, kuchyňská linka a vnitřní prostory skříněk, spotřebiče, dveře, vypínače, zásuvky atp.). Barevný kontrast vytváří zároveň vodicí linii, která zejména slabozrakým lidem umožňuje pohybovat se v prostoru kuchyně efektivněji a bezpečněji. Zde tvoří kontrast grafitově černá s alabastrovou, pro střední tmavost je použita šedohnědá. Jsou to tvz. „uni“ barvy, jelikož výrazný dekor čel skříněk může při zhoršeném zraku mást. Jako dekor je na okrajových plochách použita „Fino Skořice“ která má jemný fantasy dekor.
Pro zajištění bezpečnosti při práci je prostor kuchyně vybaven různými typy ochranných prvků, např. kování umožňuje otevření dveří horních skříněk mimo zónu pohybu člověka. Výklopy Blum lze seřídit tak, aby se zastavily po sundání ruky z úchytky čela. Osoba tak ví, kde čelo skřínky lze nahmatat a opět zavřít. Pro větší skříně může být dobrým řešením i posuvné otvírání čel. Rohový výsuv Häfele lze plně vysunout do přístupného prostoru, pro starší osoby by naklánění do hlubokého rohu představovalo možné riziko úrazu.
Zaoblené rohy úchytek a zapuštěné úchytky, ale také hmatově zajímavé a barevně kontrastují s čely skříněk. Nahmatat lze 11 druhů úchytek od značky Häfele.
Vnitřní uspořádání skříněk je dostupné a přehledné. Pro tyto účely je kuchyně vybavena výsuvy Blum a jejich systémem vnitřního členění. Dna zásuvek nejsou bílá, jak bývá obvyklé ale tmavá pro lepší kontrast s talíři a kuchyňským náčiním.
Osvětlení kuchyně
Speciálně řešeno je i osvětlení kuchyně, neboť lidé s různými typy zrakového postižení potřebují odlišné nasvícení prostor. Kuchyň je tedy takovou malou laboratoří, kde si klienti mohou vyzkoušet, jaký typ osvětlení jim bude vyhovovat, v jakém barevném tónu a intenzitě.
K těmto účelům jsou v kuchyni instalovány různé druhy svítidel umístěných tak, aby daný prostor nasvětlovaly centrálně i lokálně a aby se u nich dala měnit intenzita světla. Lze zvolit nasvícení pouze odrazem od stropu, světlo je jemné a osoby po operaci víček nepotřebují tak stínění – kšiltovku, kterou většinou nosí. Nasvícení linky je proti oslnění kryto lištou. Opět je pro vyzkoušení LED reflektor od firmy Černoch, který při blízkém silném nasvícení pomáhá vidět detaily předmětů.
Osvětleny jsou i vnitřní prostory rohové a potravinové skříně.
Spotřebiče
Posledním principem, na kterém je postavena přístupnost kuchyně pro osoby se zrakovým postižením, jsou kuchyňské spotřebiče a další předměty jako součást vybavení. Vybrané spotřebiče od Teka mají buď tlačítkové ovládání, nebo jsou dodatečně označeny speciálními hmatovými značkami. Pro vaření lze odzkoušet sklokeramickou elektrickou i indukční plotýnku. Sklokeramika nemá hmatově označené místo ohřevu a u indukční plotýnky všichni výrobci používají pouze dotykové ovládání. Přesto je u klientů o tento spotřebič zájem. Je tedy třeba naučit je s nimi pracovat.