Navrhovat kuchyni do srubu nebo jiného specifického interiéru, kde pohledově dominuje dřevo, je náročnější na výběr materiálů i tvorbu konceptu.

Nejen že v interiéru převládá dřevo, ale bývá náročnější i klient, který má často představu o celé stavbě nikoli o konkrétním nábytku.

Klienti často volí (nebo mají alespoň takovou představu) na nábytek a kuchyňskou linku opět dřevo nebo materiál s dřevodekorem. Domnívají se, že dřevo ke dřevu ladí a jejich volba je v podstatě jasná.

Z estetického a architektonického hlediska to může být jinak a někdy je náročné klienta o jiné volbě přesvědčit! Krásný, dřevem obložený interiér je třeba odlehčit, nechat dřevo na stěně vyniknout a prostor prosvětlit. Neudělat z interiéru dřevěnou „kopku“ a dřevo překombinovat. Není třeba sem na druhou stranu navrhout ani stylově odlišné vybavení, které působí chladně a sterilně, čehož se řada lidí obává a klienta bychom tímto návrhem jen ztratili.

Často je třeba hledat kompromis, který zachová ráz domu a současně odlehčí interiér.

V tomto duchu je navržena nová řada kuchyní Bohemi od českého výrobce Kuchyně Hofman, kterou má na svědomí interiérová designérka Iva Bastlová.

První z kuchyní se zaměřuje na kontrast mezi dřevem a antracitovými odstíny.

Ty najdeme na kovolaminátu, který slouží jako obklad za pracovní deskou a také na pracovní desce. Díky jemným měděným nitkám v kovolaminátu nepůsobí materiál ryze moderně, ale lehce rustikálně. Dvířka jsou navržena jako rámová s matným lakem v jemné krémové barvě.

Designérka se zaměřila i na vnitřní vybavení – korpusy, boky výsuvů a další vnitřní vybavení je navrženo v dekoru třešně, který velmi pěkně kontrastuje s výše zmíněnými materiály. Horní dřívka jsou bez úchytek z ergonomického a bezpečnostního hlediska (fungují na bezúchytkový systém), spodní jsou doplněna o klasickou úchytku v povrchu antik, jež ladí s antracitovými materiály. K této sestavě se hodí klasické spotřebiče v povrchu nerez.

Druhá varianta se může na první pohled zdát stejná, ale není tomu tak. Je více klasická a rustikální. Jako obklad je opět použit praktický a odolný kovolaminát – tentokrát však v mosazném vzhledu. Výraznější je pracovní deska, která imituje dekor kamene. Barevně k ní ladí specifický odstín laku na rámových dvířkách, který je lehce šedo-béžový.

Stejně jako v předchozí variantě, i zde použila designérka na korpusy dřevodekor. V tomto případě však jemnější a světlejší, který ladí s drobnými žilkami na pracovní desce.

K obkladu z kovolaminátu se pak skvěle hodí mosazné úchytky, které jsou navrženy pouze ve spodní části linky. K této variantě se nehodí klasické moderní spotřebiče v nerezu. Jsou vhodnější stylové černé nebo bílé, jež budou ladit i s bílým keramickým dřezem. Totéž platí o vodovodní baterii a dalších doplňcích.

A pokud je investor odvážnější, může v obou případech světlý lak na dvířkách nahradit výraznějším odstínem např. lahvově zelené, šedo-modré, cihlové atd. Vždy dle vlastního vkusu a sladěný se zbytkem interiéru.

Obraťte se přímo na výrobce: www. kuchynehofman.cz