„More is more, less is bore“ neboli více je více a méně je nuda – to je oblíbená hláška stoleté dámy, která o sobě hovoří jako o nejstarší teenagerce na světě. Iris oslavila vloni v září své sté narozeniny a stala se tak pravděpodobně nejstarší aktivní designérkou.

Její styl je svérázný, osobitý, výstřední a díky tomu má také řadu fanoušků na sociálních sítích a je nyní velmi populární. Stačí se podívat na její instagramový profil.

Nejde jen o módní ikonu v oblasti odívání, i když jedno z jejích prvních zaměstnání bylo místo redaktorky v časopise Women´s Wear Daily. Následně však pracovala pro interiérovou designérku Elinor Johnson. Zlom v jejím životě přišel v roce 1948, kdy se provdala za Carla Apfela a založila s ním firmu na textil Old World Weavers. Co určitě stojí za zmínku v oblasti interiérového designu, je práce pro Bílý dům, kde se starala o vzhled interiérů po dobu úřadování devíti amerických prezidentů (od Harryho Trumana až po Billa Clintona).

I když tento „job“ zní velmi prestižně, sláva s velký S přišla až v roce 2005, kdy měla výstavu v Metropolitním muzeu umění v New Yorku s názvem Irreverent Iris Apfel. Zde se vystavovaly její neotřelé kousky oděvů, které nasbírala během celého svého života. Od té doby se stala velmi populární, a dokonce podepsala pracovní smlouvu na pozici modelky. Nyní její podpis najdete například na nové kolekci oděvní značky H&M nebo na brýlích značky Zenni.

Proč o ní píšeme v magazínu Interiéry? Protože i do našeho oboru spadá její vliv. Můžeme říci, že jistým způsobem určuje trendy, nebo naopak, že se trendy vůbec neřídí a má svůj osobitý styl. Každý to může vnímat jinak. Každopádně patří mezi významné osobnosti v tomto oboru. Kde najdeme její aktuální působení: Jméno Iris Apfel najdeme například na kolekci Maximal Couture, kterou vytvořila pro výrobce bytového textilu Fabricut a kde zhodnotila své bohaté znalosti a zkušenosti s látkami.

Pro značku Grandinroad připravila kolekci nádobí „Iris Apfel Entertainment Collection“ a sadu rattanového nábytku.  Je třeba zmínit i kolekci pro výrobce keramických obkladů Target, v které formou patchworku kombinuje pečlivě vybrané vzory.

V loňském roce také připravila paletu barev pro značku Lowe’s, která slavila na trhu stoleté působení stejně jako Iris své narozeniny. Paleta se skládá z 10 pečlivě zvolených odstínů od výrobců Sherwin Williams a Valspar.

Průvodce výběrem barev najdete zde.