Na tento veletrh čekali všichni z nábytkářského průmyslu 4 roky a konečně se v květnu letošního roku dočkali. Stálo to za to? Upřímně řečen o, po tak dlouhé pauze (veletrh se navíc koná jednou za dva roky) by člověk čekal trochu víc – více zajímavých novinek, nových dekorů, inovativních řešení. Neznamená to však, že by zde žádné nebyly, to rozhodně ne.
Pojďme se ale nejdříve podívat na veletrh v číslech, což udělá komplexnější představu o akci.
Vystavovalo zde přes 1600 fi rem z celého světa a na jejich novinky se přijelo od 9. do 12. května do Kolína nad Rýnem podívat přes 62 tisíc profesionálů (akce není zaměřena na širokou veřejnost) ze 150 zemí. To jsou velmi zajímavá čísla!
Veletrh jako takový se však nesl v jednom jediném tématu a tím je udržitelnost. Na toto téma byla zaměřena také speciální expozice plná různých udržitelných materiálů, o které se dočtete v článku Trend forum: Materials & Nature.
Druhá speciální expozice měla název Trend forum: Furniture in Change – Shifting Boundaries, tedy volně přeloženo změny v nábytku a posouvání hranic. Tato speciální přehlídka se odvážila nahlédnout do blízké budoucnosti a nastínila, jak se obor nábytkářství připravuje na budoucnost a jakými inovacemi a tématy se vývojáři zabývají.
Expozice zkoumala myšlenku neustálých změn a také změn v nábytku, ke kterým musí rozhodně dojít. Zda to bude nejvíce v detailech, v systému kování, v recyklaci materiálů a rozebírání komponentů, nebo elektrifikaci, nelze přesně odhadnout. Každopádně zde byla k vidění například skříň s osvětlením, jehož zdrojem byla solární energie, a několik dalších projektů s osvětlením v sekci Innovation & light. Další sekce měla název No fitting a zaobírala se tématem nábytku bez kování a za zmínku stojí také sekce New aesthetic, která řešila filozofickou otázku vzhledu interiérového vybavení.
Obě výše zmíněné expozice představovaly možná to nejlepší z celého veletrhu a určitě mělo smysl věnovat jim dostatek času.
Expozice Furniture in Change – Shifting Boundaries:
Teď se pojďme podívat, jaké změny a novinky proběhly v dekorech, respektive v barevnosti deskového materiálu. No a právě zde se žádná velká revoluce nekonala. Barevnost kopíruje trendy z loňského a letošního Salone del Mobile. Mnohem častěji jsou k vidění teplé odstíny hnědé v různých podobách, velkou roli hrají také lomené odstíny oranžové, jako je terakotová, samozřejmostí jsou tlumené a pudrové červené barvy, stále přetrvává trend v pleťových odstínech a za pozornost stojí také chladnější barvy. Mezi ně určitě patří lomené tmavě zelené a modré odstíny a objevuje se i nebesky modrá, která s hřejivými oranžovými odstíny tvoří zajímavý kontrast. Z neutrálů stojí za zmínku návrat různých béžových barev, odstín greige a také řada šedých, které z palet pravděpodobně nikdy nezmizí, což je dobře.
Aktuální barevnost na plošném materiálu:
Kde však proběhl znatelný vývoj, to jsou dekory. Nemusíte se obávat, dub zůstal stále u dřevodekorů favoritem, přibyly však různé fantazijní motivy – jedná se hlavně o přechody barev (valéry), které působí hodně futuristicky a netradičně. Dále stojí za pozornost textilní dekory, jež jsou hlavně v neutrálních barvách (béžová, šedá) a jdou dobře kombinovat s uni barvami i dřevem. Velký boom slaví imitace 3D vzhledu, která tu v této podobě ještě nebyla. Jde v podstatě o velmi věrohodný vzhled plastického povrchu, jenž je však na hladké desce. U některých motivů do poslední chvíle nevíte, že je deska v podstatě „placatá“. Je to velice efektní a zajímavé, současně je to však klamání pozorovatele, tak to může být pro někoho „top“ a pro jiného zcela nepřijatelná záležitost. Za zmínku stojí také probarvování pravých dřevěných dýh, lazurování v experimentální podobě i opravdové 3D povrchy, kde tedy převažují trendové proužky nebo různé geometrické či organické vzory. Objevily se i zajímavé imitace kamene, které jsou určené na nábytek, nikoli jako pracovní desky.
Trendové dekory:
Interzum však není jen o plošném materiálu, ale také o tom, co není tolik vidět, jako je nábytkové kování a další doplňky jako například komponenty pro nabíjení spotřebičů či nábytkové osvětlení.
Pro vás vybíráme několik zajímavostí, o kterých je dobré vědět.
První z nich je Threespine – systém pro inovativní spojování dílců značky Välinge. Ten umožňuje smontování nábytku během několika sekund bez použití jakýchkoli nástrojů nebo kování. Desky jednoduše zacvaknete k sobě. Určitě je třeba zmínit extra tenký výklop značky Häfele s názvem Free Slim a nový přírůstek Face Boring v sérii spojovacích prvků na dřevo bez použití nářadí značky OVVO.
Čemu je třeba věnovat velkou pozornost, je Riverso značky Peka. Jde o unikátní systém, který umožňuje otevírání zásuvek z obou stran, ať už v ostrůvkových jednotkách, nebo nábytkových sestavách, jež například rozdělují prostor. Zásuvka, kterou lze vytáhnout na obě strany, nabízí nespočet možností, jak pracovat s prostorem. Zajímavý je také od této značky nový systém pro potravinové skříně Pleno Maxi a za zmínku stojí i rohový odpadkový koš značky Lemi.
Změnou prošlo také mnoho nábytkových zásuvek a dobíjecích stanic, které se u řady výrobců velmi probarvily a nyní jsou k dispozici ve velkém množství různých odstínů. Zásuvky a dobíjení přímo ve výsuvu nabízí značka Evoline, a co nelze přehlédnout, je závěsná světelná police značky Gera.
Nyní přichází na řadu úchytky, drobnost, která však dodává každému nábytku celkový dojem. V této oblasti se také dost změnilo. Stejně jako u elektrických zásuvek i zde je na výběr mnohem větší škála barev než již tradiční bílá nebo hodně oblíbená černá. Často byly k vidění různé oranžové, červené i modré typy. U kovových povrchů nelze říci, co je trend, protože i zde se nabídka extrémně rozšířila a volit lze z mnoha povrchů – horší pak bude sjednotit je s jinými materiály. Možné je třeba se od toho sjednocování trochu oprostit.
Co se týče tvarů, i zde je široká škála na výběr. Mnoho úchytek je však více robustních, než jsme byli zvyklí z nedávné doby, někdy jsou až extrémně velké a k vidění byly i různé originální asymetrické druhy, které mohou nábytek jednoduše dekorovat. Nově se nabízejí i úchytky à la „klepadlo“ i druhy spadající do kategorie udržitelné. Mezi ně patří například kolekce Oceanix značky Furnipart, která je vyrobena z plastu, jenž pochází z námořního průmyslu (vyřazené a zastaralé rybářské náčiní, lana).
Podtrženo, sečteno: i když nepřišlo nic extra převratného a celá akce se nesla v duchu udržitelnosti, stálo za to ji navštívit. Opět je o čem přemýšlet, opět je co nového se učit. Tak na viděnou za dva roky v Kolíně nad Rýnem!
Foto: Köln Messe, Iva Bastlová a archiv firem