I přes netradiční pojetí letošní veletrhu nechybělo udělování významných cen Interzum Award, které se konalo již pojedenácté a přihlásit se do něj mohli všichni vystavovatelé letošní akce. Materiály a komponenty hodnotila odborná porota, která se skládala ze šesti respektovaných profesionálů z oblasti designu a vědy o materiálech. To zaručuje vysoký standard soutěže a spravedlivé rozhodování.

V letošní porotě zasedli:

Martin Auerbach – generální manažer Asociace německého textilního průmyslu
Martin Beeh – iniciátor projektu „materials.cologne“ a univerzitní lektor oboru design management v Kolíně nad Rýnem
Annette Lang – produktová designérka
Vito Oražem – víceprezident Red Dot a ředitel Design Zentra Nordrhein Westfalen
Dick Spierenburg – designér
Professor Martin Stosch – vyučující v oboru výroby nábytku

Porota hodnotila produkty z těchto hledisek:

Stupeň inovace

Je materiál nebo produkt nový nebo má nové vlastnosti, které mu dodávají přidanou hodnotu? Otevírá výrobek nové možnosti designu pro výrobce nebo designéry?

Funkčnost

Je produkt snadno ovladatelný, bezpečný a udržovatelný?

Kvalita materiálu

Má použitý materiál požadované vlastnosti a odpovídá účelu? Jsou materiály vysoce kvalitní, ekologické a odolné?

Design

Jsou forma a funkce v souladu? Berou se v úvahu ergonomické aspekty? Existuje emocionální složka?

Udržitelnost

Vyrábí se materiál nebo produkt způsobem, který šetří zdroje? Je recyklovatelný jako celek nebo po částech?
Je navržen s dlouhou životností? Jsou ve výrobě dodržovány etické standardy?

Digitalizace

Jsou nové technologie a digitální komponenty integrovány způsobem, který poskytuje skutečnou přidanou hodnotu?

Kategorie Best of the best 2021

Clamex P-14 Flexus

www.lamello.ch
Jedná se o nábytkový spoj s flexibilními polohovacími šrouby vhodný pro opakovanou montáž a demontáž. Jeho největší inovace spočívá v pružných čepech, které slouží jako polohovací a upevňovací prvky a zaručují úplnou svobodu v pořadí montáže. Spoje jsou zapuštěny do materiálu a umožňují, aby dílce byly později namontovány do stávajících kusů nábytku.

Linearlinse

www.hafele.com
Tento svíticí systém disponuje lineární čočkou, jež koncentruje světlo z LED pásu a zdvojnásobuje tak intenzitu osvětlení v požadované oblasti. LED pásek zajišťuje homogenní osvětlení pracovních ploch v kuchyni a v nábytku a zároveň snižuje efekt oslnění o 85 %. Subtilní lineární čočka je vhodná pro všechny LED pásky Loox5 o šířce 5 mm nebo 8 mm.

Technologie Bloom

FENIX NTM® a Arpa HPL
Bloom je nová technologie pro výrobu laminátů FENIX NTM a Arpa HPL, díky níž jsou produkty udržitelnější. Všechny produkty výrobce Arpa Industriale jsou vyrobeny z papíru a termosetových pryskyřic na bázi fenolu. Revoluční Bloom představuje ligninovou technologii, která snižuje množství fenolu v pryskyřici o 50 %. Lignin je přírodní polymer, jenž se nachází ve dřevě a působí jako lepidlo, díky kterému drží dřevěná vlákna pohromadě.

Orbis

www.thevitagroup.com
Orbis je pružná polyuretanová pěna vyrobená ze surovin, z nichž některé pocházejí z recyklovaných pěnových matrací. Jako základní materiál se používají RENUVA polyoly, díky kterým má pěna podobné vlastnosti jako polyuretanové pěny vyráběné běžným způsobem. Orbis umožňuje výrobu nových matrací z recyklovaných jader pěnových matrací a realizuje tak udržitelný přístup k cirkulárnímu hospodářství.

High Product Quality 2021

MERIVOBOX Box system

www.blum.com
Tento inovativní výsuv má velmi moderní a puristický design s jedinou upevňovací polohou a přední část s jedním rastrem pro vrtání. To zjednodušuje kroky při výrobě a usnadňuje montáž bez ohledu na zvolený model. S pouhými několika komponenty tak MERIVOBOX nabízí širokou škálu využití.

AVENTOS HKi

www.blum.com
AVENTOS HKi je nenápadný, prostorově úsporný výklop, který bezproblémově zapadne do nábytku. Zvedací systém lze integrovat do jakéhokoli boku korpusu, který má tloušťku 16 mm nebo více. Všechny komponenty, které jsou po otevření viditelné, jsou v elegantní onyxově černé barvě, aby lépe ladily s různými moderními materiály. Systém je vhodný i pro bezúchytkové otevírání dvířek.

Rexlam – 100% recyklovaný laminát

www.3bspa.com
REXLAM je tzv. eco-friendly laminát, který je 100% vyrobený z recyklovaného polypropylenu. V rámci tohoto udržitelného přístupu se nejdříve polypropylen sbírá a následně opětovně zpracovává. Vlastnosti tohoto materiálu umožňují bezproblémové použití na výrobu nábytku i jiných interiérových prvků. Je supermatný, odolný proti prachu, poškrábání a chemikáliím a je příjemný na dotek.

Bezdotykové víko Lid AZ-AT

Sugatsune Kogyo Co.
Elektrická klapka odpadkového koše AZ-AT má systém otevírání ovládaný senzorem pro bezpečné a hygienické používání. Víko se automaticky otevře, když senzor detekuje pohyb ruky. V závislosti na tom, kde se používá, může snímač detekovat pohyb od 0 do 300 mm. Integrovaný mechanismus tlumeného zavírání také zajišťuje, že se víko bezpečně zavře, aniž by sevřelo ruku uživatele.

AvanTech YOU Illumination

www.hettich.com
Tento systém dodává kuchyňské lince originální světelný efekt. Stačí profily s integrovanými diodami LED připnout na zásuvku AvanTech YOU! Dobíjecí baterie dodává systému potřebnou energii. Homogenní LED světlo o teplotě 4000 K osvětluje otevřené zásuvky zevnitř. Na skleněných bočnicích výsuvu vytváří AvanTech YOU Illumination speciální vizuální efekty.

EXCELOCK – Bezkontaktní elektronický zámek

Sugatsune Kogyo Co.
EXCELOCK je inovativní systém elektronického zámku pro vitríny, který se skládá pouze ze šesti základních komponentů. Všechny prvky lze integrovat do dřevěných nebo skleněných dveří, takže jsou zvenčí neviditelné. Obsluha je pohodlná pomocí systému bezkontaktních karet. Jednoduché přiřazení klíčů na místě je možné bez nutnosti jakéhokoli programování počítače.

Světelný systém Pad Lounge

www.nimbus-group.com
Tento systém v sobě spojuje světelné i akustické řešení. Zvláštní pozornost je věnována organicky zakřivenému povrchu závěsné lampy vyrobené z dýhy z pravého dřeva. Spodní strana se skládá z akusticky účinného tvarovaného rouna, ve kterém jsou integrovány vysoce kvalitní čočky pro osvětlení bez oslnění.

JobTisch

www.hafele.com
www.nimbus-group.com
www.idaid.com
Häfele JobTisch je elektricky výškově nastavitelné pracovní místo určené pro polohu vsedě i vestoje. Flexibilita je zajištěna různými velikostmi modelů, 78 barevnými kombinacemi a různými povrchovými úpravami od dýhy přes stolní linoleum až po klasické dekorativní materiály. Häfele JobTisch je také vybaven přípojkami napájení, zásuvkou a magnetickou zadní stěnou.

RAUKANTEX eco & RAUKANTEX evo

www.rehau.de
Jedná se o nábytkové hrany zaměřené na principu cirkulárního hospodářství. RAUKANTEX eco se skládá z 50 % z recyklovaného materiálu. Při RAUKANTEX evo je zajištěno, že pro výrobu není nutná žádná
další ropa. Pro výrobu používají dodavatelé nefosilní suroviny, tedy odpad a zbytky z jiných průmyslových odvětví.

Flagstaff Oak

www.schattdecor.de
Dekor Flagstaff Oak imituje dub s přesvědčivým vzhledem starého dřeva. Výrazné trhliny a uzly s kovovým akcentem vytvářejí speciální efekt, který zajišťuje rustikální a současně i moderní vzhled. Dekor má stříbrné, bronzové nebo měděné akcenty, které skvěle ladí také s nyní oblíbenými černými povrchy nábytku.

Innovus Feel Light Grey | Cosmos

www.sonaearauco.com
Jedná se o vysoce kvalitní dekorativní materiál určený pro výrobu nábytku a dalšího interiérového zařízení. Melaminový povrch disponuje přirozenou matnou strukturou a jemným trojrozměrným efektem. Tato jemná struktura dodává materiálu příjemné haptické vlastnosti.

skai PureLux

www.skai.com
Dekorativní povrch skai PureLux má atraktivní vzhled a je příjemný na dotek díky efektu soft-touch. Je vysoce odolný proti poškrábání, snadno se čistí a nezůstávají na něm otisky prstů. Proto je vhodný pro výrobu kuchyňských a koupelnových sestava a dalšího typu nábytku.

VIS

www.arpaindustriale.com
VIS představuje novou technologii zpracování povrchu, která dodává materiálu zvýšenou odolnost proti opotřebení. Pro tento účel je povrch vyroben z minerálních složek. A protože inovativní materiál zahrnuje organické komponenty, zvyšuje se tím také hmatový zážitek z textury. Materiál je v nabídce ve 20 exkluzivních dekorech a výrazných povrchových úpravách.

Zenit Metal Plus

www.grupoalvic.com
V tomto případě jde o inovativní dekorativní panel, který kombinuje vlastnosti dřeva s kovovým povrchem, což vede k vysoké sytosti barev a transparentnímu efektu. Kromě hedvábné textury se produkt vyznačuje vysokou odolností proti poškrábání, oděru a teplu. K dispozici je ve světle zlaté, v odstínu šampaň, titanu a mědi.

skai VyP Lana s technologiÍ LAIF

www.skai.com
Potahová látka skai VyP Lana s technologií laif je prodyšná a nabízí vynikající komfort při sezení. Jedná se o hybridní materiál vyráběný z vinylu a polyuretanu a dodávaný v pastelové škále odstínů. Během výroby je kladen důraz na použití surovin, které neobsahují běžná rozpouštědla a jsou založeny na vodných PU systémech.

VitaRest – originální polštář

www.thevitagroup.com
Polštář VitaRest Origin je vyroben z pěny Vita Origin. Ta je založena na biopolyolech, které se získávají z udržitelně pěstovaných rostlin, jako jsou slunečnice, sója, borovice a skočec. Do polštáře je také přimíchán ricinový olej z udržitelných zdrojů. Viskoelastická polyuretanová pěna s otevřenými póry reaguje na teplotu těla a tlak a poskytuje správnou rovnováhu mezi podporou a pohodlím.