V loňském letním čísle jsme vám doporučovali navštívit ostrov Malorku, kter ý je pln ý zajímavé architektury napříč stoletími a kulturami. Tentokrát vás pozveme opět do Španělska, a to přímo do hlavního města Katalánska – tedy do Barcelony, které dominuje Gaudího architektura.
Je tu i návaznost na Malorku, protože Antonio Gaudí je autorem netradičního oltáře (zavěšeného shora) v katedrále Panny Marie v Palma de Malorka, v hlavním městě ostrova.
My se však vydáme na pevninu a nejdříve po privátních interiérech a stavbách a rovnou vás vezmeme na pomyslnou prohlídku domu Casa Batlló, který se nachází v modernistické čtvrti Eixample. V podstatě se jedná o rekonstrukci budovy (1904–1906), kterou koupil textilní magnát Josep Batlló s cílem vytvořit z ní svou re zidenci. Gaudí, který dům navrhl ve svých 52 letech, se zde o prostil od inspirace gotikou či barokem a dal domu jedinečný charakter plný organických tvarů. Exteriér je originální od základu až po střechu, která díky barvám a zvlněným tvarům připomíná hřbet ještěra. Fasáda je ve spodní části decentnější a dominují zde pouze obří okna netradičních tvarů, vyšší patra hrají tisíci odstínů smalto vaných dlaždic.
My se však zaměříme na interiér, který je propracován po technické i estetické stránce do nejmenšího detailu.
Uprostřed budovy je situováno sklem zastřešené patio, kolem kterého vedou schody z přízemí do každého patra, a kde je také situován i dobový výtah. Tento prostor zabezpečuje dostatek přísunu denního světla do celé budovy a také dobře promyšlenou ventilaci (horní část oken sloužila pro přísun světla, dolní pro přísun vzduchu). Stěny patia jsou obloženy modrou keramikou, která krásně kontrastuje s dřevěnými okenními rámy a postupně se odshora dolů zesvětluje. Okna do patia se odshora dolů zvětšují. Tyto barevné a rozměrové gradace zabezpečují stejný přísun světla do všech pater domu.
Hlavní obytná část je situována do prvního podlaží a disponuje 450 metry čtverečními. Zde najdeme plno originálních detailů s organickými tvary. Ty začínají hned na schodišti, které ohraničuje dekorativní zábradlí, pokračují na dveřích a světlících a končí na spirálovitě tvarovaném stropě. Pro tyto prostory Gaudí navrhl speciální typ výsuvných oken, jež umožňovaly z pokoje vytvořit pomyslnou terasu a prostor zcela otevřít.
Podkrovní část sloužila jako technická zóna, nacházela se zde například prádelna, sušárna a sklad. Další funkcí tohoto prostoru bylo regulování teploty v celé budově. Interiér sloužil v podstatě jako izolační komora před extrémním horkem v letních dnech. Oproti obytným prostorům byla navržena puristicky – kompletně v bílé barvě. Podkroví bylo tvořeno oblouky, mezi kterými byly štěrbiny pro nepřímý průchod denního světla, což vytváří skvělé světelné efekty.
Za zmínku stojí i zadní terasa, kde se nachází malá zahrádka a odpočinková zóna. Fasáda z této části je decentní a více strohá.
Tip na návštěvu:
Objednejte si vstupenky online, ať nemusíte stát frontu na vstup, a budete mít jistotu, že se na prohlídku dostanete.
Jen pár minut od Casa Battló se nachází další Gaudího privátní stavba, a to Casa Mila, jež je často označována jako „La Pedrera“ (v překladu kamenolom). Jedná se o průlomový projekt, protože dům nemá vnitřní nosné zdi. Jejich roli totiž převzal systém sloupů a kovových traverz vyztužujících klenby. Díky tomu bylo možné umístit příčky podle potřeby kdekoli na patře.
Sama budova byla obyvateli Barcelony z počátku velmi špatně přijata, a proto také dostala výše zmíněnou přezdívku. Paradoxně si ji nyní jezdí prohlížet návštěvníci z celého světa a patří mezi „must visit“ španělské metropole. Neslouží však jako muzeum, stále je pronajímána dle původních nájemních smluv.
V této budově se nacházejí dokonce dvě patia, která zabezpečují dostatek světla a čerstvého vzduchu. Z pochozí střechy doplněné chodníčky jsou úžasné výhledy na město i na detaily komínů, které připomínají rytíře (odkaz na středověk). Je třeba také dodat, že tato budova byla první v Barceloně, jež disponovala parkovacím místem pro auta.
Návrhy interiérů byly na tu dobu velmi moderní a daly by se charakterizovat jako „hledání dokonalosti“.
Zajímavostí je, že Gaudí tuto stavbu nedokončil a s investory byla rozvázána smlouva. Důvody byly neshody jak finančního, tak i estetického charakteru.
Jestliže budete chtít zažít netradiční prohlídku, je možné si objednat speciální noční vstupenku, kdy zažijete světelnou show na střeše této úžasné budovy.
Pokud budete mít na Barcelonu málo času, tak jako třetí místo návštěvy zařaďte slavnou a stále nedostavěnou katedrálu Sagrada Familia. Její kompletní dostavba je plánována na rok 2026, ale těžko říci, zda se to povede. Během pandemie se stavaři dostali opět do skluzu.
I když vás jistě ohromí z exteriéru, tak si nechte dost času na prohlídku vnitřních částí a muzea, které se nachází v objektu. Zde je vidět i do výroby 3D modelů, jež se využívají při současné výstavbě.
Interiér katedrály je naprosto jiný než jakékoli sakrální stavby. Je vzdušný, lehký, plný energie a barevného světla, které sem přichází přes vitráže, jejichž původní výrobu znovu oživil umělec Joan Vila-Grau. Podle toho, odkud svítí slunce a jak intenzivně, se mění celkový vzhled interiéru. Je to fascinující zážitek!
Systém pilířů a klenby je zcela revoluční: bez vnějších podpěr. Sloupy připomínající les se sbíhají nad hlavním oltářem, kde se přeměňuje klenba na velký světlík, odkud také přichází světlo. To ale není vše, světlo jde i přes difuzory, které jsou umístěny na zakončení hlavních sloupů. Stejně jako na Malorce i zde je oltář zavěšený shora a působí éterickým dojmem.
Ve městě najdete i další díla slavného architekta Gaudího. Určitě je třeba zmínit park Güell nebo palác Güell.
Navštívit také můžete stavbu Casa Calvet i Casa Vicens.
Vše si dobře naplánujte a ideálně si objednejte vstupenky v dostatečném předstihu. Jestliže se chystáte navštívit více památek, podívejte se na různé turistické karty, které mohou obsahovat i městskou hromadnou dopravu a celkově vám sníží náklady na tento inspirativní výlet.