V předchozím článku jste se dozvěděli, jaké dekory jsou a budou aktuální v nadcházejícím období v sortimentu tapet. Co vás ale možná překvapí, je jejich používání. Nejde totiž jen o klasickou aplikaci na stěny, ale i na jiné plochy.

Tapety na stropě

V loňském roce se začaly tapety stále častěji aplikovat na stropy, díky čemuž získá prostor zcela jiný vzhled. Stropy jsou ve většině případů bílé a s jejich vzhledem se pracuje minimálně. Nyní je na čase tento postoj změnit a začít
využívat strop jako pátou stěnu.

Tento trend stvrzuje i instagramový svět, kde se #wallpaperceiling objevuje ve více než 2800 příspěvcích.

Není třeba sáhnout rovnou po výrazné barvě či vzoru. Velmi dobře vypadají na stropě tapety s jednoduchým geometrickým motivem na světlém, třeba i bílém podkladu. Odvážnější variantou je vytapetování celého interiéru včetně stropu, kde tapeta pokrývá opravdu 5 stěn. Nebo vytvořit interiér velmi neutrální a pouze na strop aplikovat výrazný motiv. Pomocí geometrických motivů, například pruh jde prostor opticky deformovat, pomocí barev interiér zónovat. Za úvahu stojí také použití tapety v podkroví, kde můžete prostor výrazně změnit. Variant je celá řada a také lze místo tapety použít i klasickou nátěrovou hmotu v jiném odstínu než bílém.

Samozřejmě je třeba dodat, že tapeta na stropě není pro každého a určitě lépe vynikne v prostoru s vyššími stropy než v panelákovém bytě. Může se stát ústředním prvkem, ale při špatném výběru může způsobit stísněný dojem z interiéru.

Dalším zajímavým detailem, který po mnoha letech získává na oblibě, jsou bordury.

V tomto případě nejde ale o jakékoli bordury, ale o motivem či barvou výrazné bordury z tapet nebo vytvořené pouhou výmalbou.

Že si je pamatujete z 80. nebo 90. let, vůbec nevadí, protože trendy se prostě cyklicky opakují a teď na ně přichází opět řada. S nárůstem obliby výraznějších barev je nyní čas i na barevné blokování a použití těchto detailů.

Předností této dekorace jsou bezesporu nízké pořizovací náklady, snadná aplikace a obrovská variabilita použití. S bordurou si můžete vyhrát v horizontální i vertikální poloze. Mohou být nad soklovou lištou, vymezovat plochy mezi stropem a stěnou, rámovat dveře nebo tvořit přechod mezi různými barvami atd. Lze volit různou barevnost a modelovat s nimi prostor dle potřeby.

Dalším trendovým doplňkem do interiéru jsou koberce nepravidelného tvaru. V tomto případě nejsou dána jiná pravidla, než že tvar je zcela jedinečný, originální a rozhodně není pravidelný. Zapomeňte tedy na obdélníkové či kulaté tvary, které jsou a budou v nabídce stále, ale volte hravější variantu. Některé druhy jsou inspirovány přírodou a mají organické tvary, jiné jsou striktně geometrické a mají výrazné obrysy. Na trhu najdeme velké množství v různých barvách, tak se po nich při dekorování interiéru nezapomeňte podívat.

Posledním zajímavým detailem, který zmíníme, je použití pigmentovaného betonu. Obliba betonových stěrek, desek, výrobků je stále velká, ale postupně se začíná používat i jiná než šedá barevnost, kterou si s tímto materiálem tak spojujeme. Přidání pigmentů je další vývoj, jenž dává tomuto materiálu zcela nové možnosti. Pomocí jiné barevnosti lze pracovat s kontrastem, stylem a kombinacemi s dalšími materiály.

Foto: archiv uvedených značek