Vizualizace patří v současné době mezi nejčastěšjí výrazový prostředek při návrhování interiérů.

Je oblíbená mezi koncovými klienty, ale řadu designérů modelování a renderová doslova stresuje. Finální renderování trvá někdy hodiny a výsledek není jistý. Tím se prodražuje projekt nebo snižuje hodinová sazba, což není dobré ani z jednoho úhlu pohledu.

Na trhu najdeme různé softwary pro tvorbu vizualizací. Nás zaujal Lumion, protože běží přímo na GPU – grafické kartě. Díky tomu render trvající v jiných softwarech několik hodin produkuje v rámci vteřin. Vykresluje náhled několikrát za vteřinu i s odrazy materiálů, světly, stíny, no prostě se vším co k vizualizaci patří. Výsledný obrázek a náhled se liší jen velmi málo. Proto šetří mnoho času při nastavování scény a tvorbě designu.

Obsahuje přednastavených cca 1000 materiálů a 4500 objektů pro přímé použití. Rozšíření jak materiálů tak modelů je možné bez poplatku, což je další dobrá zpráva. Stačí je naimportovat z trimble warehouse, AEC dat nebo třeba Turbosquid. Import dovoluje ve formátech DWG, DXF, SKP, DAE, FBX, 3DS, OBJ, KMZ, MAX. Import funguje na principu referenčního souboru, takže změna se načítá se zachováním již vytvořených úprav. Aktualizace modelů a návrhu je tak bezbolestným procesem. Dovoluje importovat i základní animace modelů.

Program obsahuje animované knihovny postav, rostlin, dopravních prostředků apod. Dovoluje jednoduše implementovat i funkce 2D grafického editoru do 3D prostředí pro větší efektivitu práce s vizualizací. Můžete tak řešit rovnou expozici, barevnou korekci, saturaci jednotlivých barev, ostřit fiktivním foťákem na vybraný objekt atd.

Ovládání programu je vytvořeno tak, aby jej zvládl uchopit každý, bez složitého školení. Uživatel tak dojde od otevření programu k prvním graficky zajímavým vizualizacím například během i jen pouhého týdne, což je v starších programech téměř nemyslitelné. Dovolí tak rychleji a jednodušeji dojít k prezentaci vašeho návrhu a tuto i posunout dále na další úroveň.

Program dovoluje produkovat statické snímky, videa, panoramatické prohlídky, virtuální realitu. Vše během krátkého času pár vteřin, nebo minut. Náhledový render celého prostředí probíhá několikrát za vteřinu, díky tomu odpadá potřeba pokusných renderů. Nemusíte už v 99% případů dělat render, abyste věděli, jak bude výsledek vypadat. Nemusíte trávit dny nastavováním a znovu vykreslováním!

Lumion obsahuje i různé „umělecké styly“, které slouží k oživení vizualizací. Můžete tak simulovat polystyrenový model, kresbu rukou, vodové barvy, vytáhnout obrs hran modelu, nebo nechat model vykreslit ze speciální 3D mřížky. Kromě toho můžete jednoduše udělat i animaci rozstřelu nábytku, pro náhled dovnitř nebo ukázku funkčnosti pohyblivých částí. Extra působivé toto může být ve virtuální realitě.

Hardware nároky jsou zaměřeny především na grafickou kartu, ta by měla být klasickou herní kartou s hodnocením v benchmark testu Passmark s minimálně 2000 body, ideálně 6000 body a více. Cenově ideálně v rozmezí 5-15 tisíc Kč.

Zaujala vás software a máte dotazy? Obraťte se na Ondřej Valach, který vám rád odpoví.
tel: 00420 773651720
email: valach@lumion3d.cz
www.lumion3d.cz