Máte nedostatek klientů na projekty nebo vám vaše současná klientela nevyhovuje, dává velké mantinely nebo jiné velké překážky? Co zkusit jinou klientelu za hranicemi naší země? Dobrá rada, která se velmi snadno vysloví, ale těžce realizuje. A jde to vůbec? Jde! O tom vás přesvědčí architekt Peter Fritsch, který cílí na rakouské zákazníky.

Jak to začalo?

Spolu s manželkou jsme po ukončení studia architektury začali s praxí – zaměstnáním se v rakouských ateliérech ve Vídni, kde jsme nasbírali zkušenosti, i mezinárodní zkušenosti s velkými projekty. Po 4 letech v ateliérech jsme se osamostatnili a založili si vlastní studio. Aktuálně máme projekty na Slovensku, v Rakousku, Německu i v Maďarsku. Specializujeme se na návrh a realizaci interiérů – rezidenční bydlení, kanceláře, komerční objekty atd. Detailně pracujeme s materiály a truhlářskou výrobou na míru, což nám umožnilo adaptovat se i na rakouském trhu.

Jak byste popsal rakouský trh?

Tento trh je velmi specifický v naší sféře – na rozdíl od slovenského a českého trhu se tu klade velký důraz na přírodní a ekologické materiály, na haptiku a pocit z interiéru, protože lidé tam mají velmi blízko k přírodě a udržitelnosti.

Trh a klienti mají jinou dynamiku než na Slovensku. Zatímco na Slovensku trvá proces cenotvorby někdy i měsíce a spekuluje se, v Rakousku je klient velmi přímý. Od začátku řekne, co od spolupráce očekává a rychle schvaluje návrhy, při výběru firem dává hodně na reference a portfolio. Důraz na detaily a čistý proces je velmi důležitý. Zatímco malíř si koupí plátno, barvy a maluje, architekt je navázaný na rozpočet a představu klienta. Silná ekonomická vyspělost Rakouska umožnuje při práci širší výběr a paletu barev a častokrát detailnější výsledek při práci a realizaci projektů.

Jak jednotlivé klienty v zahraničí získáváte? Je to hlavně přes reference, nebo i jinou cestou?

Je to výlučně přes reference. Jak už bylo řečeno, zkušenosti s prací v Rakousku jsme získali prací v rakouském ateliéru, než jsme se osamostatnili. První zakázky se však rodily těžko, ale po úspěšné realizaci a dobrých referencích nás klienti doporučili dále.

Nepociťujete jazykovou bariéru, například při projektech v Maďarsku?

Hodně z našich klientů v zahraničí jsou Slováci. Avšak němčina není pro nás žádnou bariérou, když jsme tu působili pracovně a žijeme tu už 12 let.

Zakázkovou výrobu řešíte lokálně, nebo slovenskými osvědčenými výrobci?

Vždy je to podle situace, ale rádi se spoléháme na ověřené firmy, s kterými dlouhodobě pracujeme, u kterých víme, že výsledek, práce a termín budou podle požadavků nás a klienta. Máme více partnerů, se kterými rádi spolupracujeme například při stavebních činnostech, návrhu, dimenzování a realizaci osvětlení, truhlářských prvcích na míru anebo výběru mobiliáře do našich projektů.

Při realizacích jste v poloze dodavatele, nebo jen dozoru?

To se taktéž může klient od klienta lišit. Nejlepšího výsledku však umíme dosáhnout tak, že dodáváme dílo jako celek – od první skici až po realizaci.

Jak často a jak daleko za klienty dojíždíte?

Na stavby na kontrolní dny cestujeme pravidelně 1krát do týdne. V případě vzdálenějších projektů, jako je například Německo, tak máme na místě lokálního partnera.

Považujete rozhodnutí zaměřit se na zahraniční klientelu zpětně za to nejlepší?

U nás nešlo o strategické rozhodnutí zaměřit se na zahraniční klienty, spolupráce vznikly přirozeně vzhledem k našemu působení v Rakousku před založením ateliéru. Myslíme si, že rakouský trh má velký potenciál a vznikají tam zajímavé realizace a klienti dávají architektům prostor a nechají si poradit.

Foto: Jarolim (www.jarolim.sk)