Ceny Red Dot Design Award se v německém Essenu udělují již od roku 1955.
Je to mezinárodně vyhledávané ocenění kvality pro dobrý design, kdy se důkladným a profesionálním způsobem zkoumají a posuzují rozmanité oblasti designu.
Aby bylo vyhodnocení co nejprofesionálnější, oceňuje se ve třech disciplínách:
Produktový design (48 podkategorií)
Komunikační design
Designový koncept
Každá z těchto disciplín se organizuje jednou ročně, má svoji početnou odbornou porotu, skládající se z řad nezávislých designérů, profesorů designu a odborných novinářů z celého světa. Toto ocenění sleduje nejvýznamnější trendy po celém světě v oblastech produktů, obalů, prototypů až po komunikační projekty.
Jak ale k nápadu oceňovat červeným puntíkem došlo a jak se celý projekt vyvíjí?
Jak už bylo zmíněno, ocenění Red Dot Design Award se uděluje již od roku 1955. Na samém počátku stála silná podpora průmyslu, který hledal komunikační cesty s veřejností a spotřebiteli. Tehdy z iniciativy prof. Dr. Carla Hundhausena, ředitele a člena představenstva společnosti Krupp, bylo založeno Konfederací německého průmyslu neziskové sdružení „Industrieform“ a tím byla vytvořena stálá expozice elegantních průmyslových výrobků.
Rodina Kruppových poskytla asociaci prostor ve Ville Hügel, kde byla 5. října 1955 slavnostně otevřena první „Stálá přehlídka elegantních průmyslových výrobků“ na světě. Zde byly vystavovány výrobky jako rádia, spotřební zboží, nábytek, textil, nádobí, ale i výrobky z ocelářského průmyslu. Expozice okamžitě získala celosvětový ohlas a pozornost. Byly uděleny první ceny a od té doby se koná tato akce již každoročně. Stejně tak oceněné produkty jsou od první chvíle i nadále začleňovány do stálé expozice.
Během let se v prostorách Villy Hügel začala prezentovat historie společnosti Krupp, a proto se roku 1961 sdružení „Industrieform“ přestěhovalo do staré synagogy v Essenu. V roce 1979 však v synagoze propukl mohutný požár, který zničil i značné množství exponátů. Díky tomu sdružení zavřelo dveře expozice a znovu ji zprovoznilo až po roce a půl, tentokrát v Americkém domě na Kennedyho náměstí v centru Essenu a osm let zde probíhaly velmi úspěšné výstavy na téma designu v každodenním životě.
V roce 1988 se sdružení „Haus Industrieform“ přestěhovalo do bývalé městské knihovny v centru Essenu, kde sdružení mělo k dispozici plochu kolem 2500m2 pro expozici stálých výrobků. Zde také došlo k historicky významnému momentu – sdružení změnilo své jméno.
V roce 1990 se sdružení „Haus Industrieform“ přejmenovalo na „Design Zentrum Nordhein Westfalen“, čímž dalo světu jasně najevo svou spojitost se státem Severní Porýní-Vestfálsko.
V roce 1991 se prezidentem sdružení Design Zentrum Nordhein Wesfalen stal Dr. Peter Zec, čímž došlo k významné přeorientaci instituce. Od této chvíle se Design Zentrum zabývá návrhem designu, ale zároveň je i komunikačním a kvalifikačním centrem. Probíhají zde veletržní prezentace, workshopy, kongresy či semináře, ale i prezentace produktů a a poradenské služby.
Výstavy pořádá pro takové firmy jako je Tupperware či Coca-cola. A již v roce 1992 instituce uspořádala velice kladně uznávaný kongres o budoucnosti designu v Evropě s názvem Design Quo Vadis?, což se dá považovat za začátek spolupráce sdružení Design Zetrum Nordheim Westfalen s Evropskou unií, která úspěšně pokračovala a pokračuje do současnosti.
Nepřehlédnutelným milníkem je přesun sdružení do bývalé kotelny a vytvoření komplexu Zollverein. K tomu došlo dne 29. dubna 1997 a v tomto prostoru Design Zentrum Nordhein Westfalen funguje dodnes.
K určitému doladění, respektive odlišení symbolu soutěže od značky Design Zentrum došlo v červnu 1994. Kurt Weidemann dal soutěži k ocenění designu jméno: RED DOT . S tímto označením soutěž obletěla svět a od té doby Red Dot byl systematicky rozvíjen jako značka.
Nové logo je pro média velmi výrazné a dynamické. Výrobci a designéři používají Red Dot v národním i mezinárodním měřítku jako úspěšný komunikační nástroj pro ocenění svých produktů, vyznačující se kvalitou a dobrým designem. S velkým potěšením i řada českých výrobců a designérů!
Více informací najdete na https://en.red-dot.org/