Významný veletrh tapet, bytového textilu a doplňků letos oslavil 50. výročí.

Ústředním tématem však nebyly velkolepé oslavy, ale pohled na budoucnost, řešení recyklace, upcyklace a zdravého životního prostředí. Nešlo však jen o doprovodné programy nebo teoretické přednášky.

Cirkulární ekonomikou se začali ve velké míře zaobírat i výrobci. A tak jsme zde viděli řadu výstavních stánků, kde bylo hlavní téma udržitelnosti. V tomto případě šlo o výrobu textilu z plastového odpadu. Firmy se nepředváděly s novými vzory, barvami a strukturami. Kolikrát šlo o to, kdo bude mít více PET lahví na stánku a větší nápis „upcycling“. Také zde byly vystavené granuláty či různé mezistupně výroby z této „suroviny“.

Výrobky šetrné k životnímu prostředí jsou sice ještě v plenkách a řada výrobců o nich jen uvažuje, ale nabídka a poptávka na světovém veletrhu pro bytové textilie nebyla nikdy větší. „Přemýšlení je teprve začátek“ dodal k tématu Martin Auerbach, generální ředitel Asociace německého textilního průmyslu (Verband der Deutschen Heimtextilien-Industrie eV).

Nešlo však jen o ekologii, bylo se i na co koukat. Celkem zde totiž vystavovalo 2952 firem z 65 zemí a akci letos navštívilo 63 tisíc lidí. Musíme konstatovat, že motivy ptactva jsou aktuální stále. Sice jich není tolik jako loni, ale rozhodně nezmizely. Stejně je tomu i s exotickými motivy rostlin – mnohem více byly k vidění listy gingko biloby nebo květy leknínů a také zvířat. Zde stále vedou tygři, opice a sloni. Dalo by se říci, že ty jsou ještě více atraktivní. K ptačí a exotické říši přibyl vodní a hlavně podvodní svět. Na tapetách i látkách se tak objevují korály, ryby a mořští koníci.

V některých případech jde o extrém a kombinují se ptáci, ryby a květy i sloni dohromady. Kromě těchto motivů byla řada novinek v decentním provedení – geometrické, jemné organické vzory, které byly často i plastické nebo doplněné metalickými aplikacemi.

Opomenout nemůžeme ani inspiraci etnem, která se objevila jak na tapetách, tak i na látkách. Etno jako takové bylo inspirací nejen po stránce vzorů, ale také typů materiálů. Původ a technologie zpracování je nyní důležitější než kdykoli předtím. Naproti těmto přírodním prvkům stojí blyštivé až kýčovitě třpytivé tapety, které nás opravdu překvapily. V nabídce jsme je našli u řady výrobců v různých barvách a navíc navazují na trend „maximum glam“. Nešlo jen vinylové či vliesové tapety a folie, ale také o skleněné a jinak technologicky upravené povrchy ve stylu glamour, které jsou cenově hodně vysoko.

Co se týče barevnosti, stále vedou červené odstíny. Někdy se jedná o rajčatově oranžovou, jindy jde téměř o tmavě vínovou. Nechybí modrá barva – v tomto případě spíše modro-tyrkysovou. Tmavě modré odstíny (barvy roku) byly vidět jen minimálně. Na tapetách se objevovaly také hnědé odstíny, které se v předchozích letech téměř nepoužívaly.

Foto: Messe Frankfurt

Celý článek najdete v tištěném magazínu .