Béžová, tedy „beige “, je totální klasika mezi neutrály, ke které se většinou sahá, když nevíte přesně kudy kam. V dnešní době je tato barva trochu upozaděna a často je nahrazována studenou šedou „grey“, která je více trendová a nyní často používaná. U béžové může také nastat problém, jaký přesný odstín a tón vybrat. V důsledku špatného osvětlení se může nakonec sáhnout po nažloutlé, nebo dokonce naoranžovělé, které zhatí celý interiér.

A greige? To je to nejlepší z béžové a šedé. V posledních letech je to velmi populární paleta odstínů, která je všestranná a neutrální. Její předností je, že funguje jak s teplými, tak i s chladnými odstíny a skvěle se kombinuje s různými materiály.

Tradiční béžová barva má silný žlutý podtón, který ztěžuje práci s chladnějšími barvami. Přidáním šedé do béžové vznikne neutrál, jenž ladí s chladnějšími barvami, a tím jsou vyřešené problémy s podtónem. Greige je samozřejmě také šedá, která ale byla zahřát a béžovými teplými podtóny. Výsledkem je elegance šedé oproštěná od studených modrých podtónů.

Ve většině prostorů lze místo béžové nebo šedé použít přímo tuto barvu. Greige, která se přibližuje k šedé, je nádherná s modrou, bílou a dalšími studenými barvami. Teplá greige, směřující k béžové, může být použita všude tam, kde byste použili béžovou.

Greige také skvěle vypadá s dalšími neutrály. Teprve v této neutrální barevnici si všimnete skutečné krásy této barvy. Zajímavého efektu lze docílit kombinováním lesklých a matných povrchů v této barvě. K matné stěně stačí použít lesklý satén, k lesklé stěně sametový závěs atd.

Hlídejte si světlo!

Šedá je občas komplikovaná barva, jejíž výraz se mění za různých světelných podmínek stejně jako u béžové. Výraz šedé může ovlivnit chladné umělé osvětlení, které ji bude směrovat více k modré. Dejte si na to pozor, ať je výsledek na jedničku za denního i umělého osvětlení!

Foto: Akzo Nobe, Porcelain Superstore, Husmanhagberg.se