V letošním roce přichází na český trh nová značka dýhových dřevěných podlah Step & Wall. Tuto novinku uvádí společnost Parket koncept, která po 20 letech těch nejlepších zkušeností s dýhovými podlahami značky Parky chce rozšířit nabídku o nové formáty i dekory a také nasytit trh, na němž je nyní po kvalitních dřevěných podlahách velká poptávka.

Proč zájem o dýhové podlahy v posledních letech neustále roste? Důvodů je mnoho. Především roste zájem o dřevěné podlahy jako takové. Návrat k přírodním materiálům je prostě trendy, interiéry dělá moderními a hřejivými zároveň. Klasické masivní nebo třívrstvé dřevěné podlahy mají však proti dýhovaným podlahám menší odolnost, jsou výrazně dražší a zejména výrazně méně ekologické.

Ekonomický argument se stává ještě podstatnějším s narůstajícími cenami dřeva, které se v důsledku jeho nedostatku v době pandemie a stavebního boomu opakovaně neustále zvyšují. Pro výrobu nášlapné vrstvy dýhové podlahy je používána tenká dřevěná dýha, což maximálně optimalizuje přírodní zdroje. Na stejné množství podlahy z tvrdého dřeva o tloušťce nášlapné vrstvy 3 mm by se spotřebovalo 8 stromů, zatímco Step & Wall potřebuje pouze 1 strom. Dýha 0,6 mm se krájí bez ztráty, kdežto u 3mm nášlapu vznikne ještě odpad 2 mm řezem. Dýhované podlahy nabízejí zákazníkům dřevěnou podlahu se vší její krásou, ale finančně příznivější, jelikož vrchní dýhová vrstva je výrazně tenčí, a tím pádem výrazně levnější. Cenové nůžky se dnes s rychlým růstem cen suroviny výrazně rozvírají, dýhová podlaha se zdražuje mnohem méně.

Druhým největším důvodem, při rozhodování možná tím hlavním důvodem, proč zákazníci volí dýhované podlahy, je jejich vysoká odolnost. Jaká je vlastně konstrukce dýhované podlahy a čím jsou dány její vlastnosti?

Podlahy Step & Wall tvoří především 0,6 mm tenká vrstva přírodního dřeva. Tato dýha je opatřena 8 vrstvami matného laku, které dokonale penetrují a vytvrzují její konstrukci. Ty zajišťují vysokou ochranu podlahy před typickým poškozením protlakem, pádem předmětu, znečištěním i vodou, a to nesrovnatelně vyšší než u dřevěných podlah se silným nášlapem dřeva.

Extrémně tvrdé jádro z desky s vysokou hustotou vláken (HDF) poskytuje nejvyšší odolnost proti protlakům. A nakonec podklad z přírodní dřevěné dýhy, který zajišťuje stabilitu. Zámek UNIFIT X dobře známe z Parky.

Step & Wall přichází s lamelami, které jsou u podobných formátů, jako znáte u Parky, vždy rozměrově větší a mají navíc větší tlouštku – 10 a 12 mm (s integrovanou korkovou podložkou), kdežto Parky vyrábí podlahy tloušťky 7 mm, 8 mm, 10 mm a 12 mm. Step & Wall nabízí ale navíc opravdu velká prkna až do délky 2420 mm, a to v několika šířkách, maximálně až 265 mm.

V sedmi kolekcích včetně velmi atraktivní rybiny – Herringbone, nabízí podlahy nejen z oblíbeného pevného dubu, ale také dalších evropských i exotických dřevin. Škála nabízených barev je opravdu různorodá, od světlých hnědých a šedých tónů přes hnědé, hnědožluté i červené podlahy až po tmavě šedé i tmavě hnědé odstíny. Nabídka třídění dřeva Step & Wall je u dýhových podlah výjimečná – nejčistší třídění Premium, Select s drobnými suky a očky, Rustic s přírodními menšími i většími suky a velmi zajímavé třídění Crack s výskytem tmelených prasklin.

Kromě pestrého výběru dekorů máte u těchto podlah na výběr ze dvou povrchových úprav. Kartáčovaný povrch s matným lakem zvýrazňuje strukturu přírodního dřeva při zachování vynikající ochrany před poškozením. Povrch s uzavřenými póry je lakovaný vrstvou, která je ještě odolnější proti opotřebení a znečištění, a je ideální pro komerční využití. Zátěžová třída podlah je tedy 31 nebo 32.

Samozřejmostí je dobré vedení tepla, proto jsou všechny podlahy vhodné pro použití v domácnostech s podlahovým vytápěním.

V dnešní době je velký důraz kladen také na ekologický aspekt a zdravotní nezávadnost. Dřevo používané společností Step & Wall pochází z lesů obhospodařovaných udržitelným způsobem. Podlahy jsou plně recyklovatelné a povrchová úprava je provedena pouze látkami, které neškodí zdraví.