Představte si pole plné zlatavé pšenice při západu slunce na procházce v letní podvečer. Obilné klasy se s klidem a nadhledem pohupují v mírném vánku a vyzařují naprostý klid. Klid, po kterém v dnešní turbulentní době plné společenských zvratů touží snad každý.

Inspirace pro příběh barvy, která vystihuje nálady a trendy ve společnosti, se zrodila stejně jako v uplynulých 20 letech na setkání, které značka Dulux každoročně pořádá ve svém Mezinárodním estetickém centru. Potkávají se na něm designéři i architekti z celého světa, aby diskutovali o tom, kam se svět ubírá, a reagovali na něj barvami.

Letošní Dulux Barva roku 2023 Obilný klas (G0.16.68) přináší kouzlo přírody, klid a harmonii. Obilný klas symbolizuje svobodu přírody a její kouzlo, které vidíme všude kolem nás. Spojení s přírodou nám pomáhá cítit se doma či v kanceláři lépe, má pozitivní vliv na duševní zdraví, odporuje kreativitu a přináší vyváženost a pocit sounáležitosti. „Příroda je to, co nás v životě inspiruje a kde se cítíme dobře. Vybrali jsme barvu inspirovanou přírodou a navrhli kolem ní čtyři barevné palety, které odrážejí způsoby, jakými na nás může působit,“ vysvětluje David Franěk, Senior Brand Manager značky Dulux. Díky barevným paletám je možné vystihnout náladu interiéru ještě lépe.

Sklizeň

Barvy v jemných odstínech sklizených plodin odrážejí kouzlo surovin, které nám příroda každoročně dává. Pomáhají vytvořit v místnosti pocit štědrosti, ale také kreativity. Tato paleta je ideální do ložnice, kde vytváří příjemný a útulný pocit a teplé pozadí, které přirozeně pracuje se slunečním světlem.

Tato paleta čerpá inspiraci ze zázračných přírodních materiálů a vzorů a pomáhá vytvářet hřejivý a obohacující pocit, ať už ji použijete kdekoli. Nabízí možnost experimentovat s výraznějšími tóny a dodat hloubku a jedinečnost směřující ke kořenům. Skvěle ji doplňují přírodní materiály jako kámen, dřevo, ratan či len.

#1 KUCHYNĚ
Tmavší tóny této palety vnášejí do kuchyně syté přírodní barvy, aniž by ji přeplnily – ideální pro vytvoření dramatické atmosféry.
#2 OBÝVACÍ POKOJ
Díky jemným přírodním odstínům vnáší tato paleta do moderního vzhledu útulnost a působí jemně a sofistikovaně.
#3 LOŽNICE
Barvy této palety, inspirované teplými tóny sklizených plodin, jsou ideální v kombinaci s přírodními materiály, které působí příjemně rustikálním dojmem.
#4 PRACOVNA
Kombinace jemných přírodních barev této palety s Barvou roku 2023 může vytvořit hřejivé a obohacující pozadí domácí kanceláře – ideální odrazový můstek pro kreativní myšlení.

Rovnováha

Paletu tvoří jemné barvy evokující mořské pobřeží, kde se v pravidelném rytmu střídá příliv a odliv. Představa této pravidelnosti a mísení písku s vodou přináší do našeho rušného života klid a pocit bezpečí. Důmyslná kombinace teplých a studených odstínů navozuje pocit rovnováhy a nabízí prostor pro kreativitu. Díky její jemnosti ji můžete doplnit výraznými doplňky, které interiér přivedou k naprosté dokonalosti a rozhodně vyniknou.

#1 KUCHYNĚ
Tato paleta vyvažuje světlé neutrální barvy s tmavšími odstíny, takže můžete vytvořit efekt barevného bloku, který působí plynule. Je to ideální způsob, jak v kuchyni rozlišit jednotlivé oblasti.
#2 OBÝVACÍ POKOJ
Teplé neutrální barvy této palety tvoří dokonalé decentní, ale útulné pozadí moderního obývacího pokoje.
#3 PRACOVNA
Všechny naše nové palety jsou postaveny na barvě roku. Používá se samostatně nebo v kombinaci s dalšími tóny a přináší hřejivou, přirozenou záři.
#4 LOŽNICE
I elegantní šachovnicový efekt může působit tekutě, pokud je natřen barvami této palety. Tyto nadčasové přímořské odstíny vnesou do ložnice okamžitou rovnováhu.

Bujná vegetace

Hlavní inspirací pro tuto paletu je bujná vegetace v zahradách a lesích. Vyjadřuje pevné spojení s přírodou a to promítá i do interiéru. Zářivé tóny připomínají rušnou a divokou biodiverzitu a rozmanitost života, kterou můžeme v přírodě neustále objevovat. Jemná zelená barevná paleta je na první pohled uklidňující a dodá tento pocit i místnosti, ve které bude použita. Lesní odstíny dodávají energii, harmonii a radost z bytí a jsou přímo ideální pro kombinování a míchání.

#1 PRACOVNA
Tato uklidňující paleta, která nabízí jemné spojení s přírodou, může pomoci zmírnit pocity stresu v domácí kanceláři a působit jako přirozený protipól k našemu digitálnímu životu.
#2 LOŽNICE
Jemná zelená a neutrální barva této palety v kombinaci s barvou roku mohou vytvořit uklidňující a regenerační prostor pro spánek.
#3 OBÝVACÍ POKOJ
Uklidňující svěží barvy tvoří dokonalé pozadí přírodním materiálům a pokojovým rostlinám a vytvářejí prostor, který působí klidně.
#4 KUCHYNĚ
Svěží barvy této palety, které jsou ozvěnou krajiny, působí svěžím a hřejivým dojmem. Kombinací těchto zelených tónů s barvou roku vytvoříte jednotný a uklidňující celek.

Rozkvetlá louka

Radost a život do interiéru vnáší paleta inspirovaná barvami luk, záhonů a zahrad plných živých a rozmanitých tónů. Růžové a červené prvky rozzáří prostor, kde se lidé potkávají. Nabádají k experimentům a kreativnímu vyjádření myšlenek zábavnou formou. Ukazuje, že příroda není jednotvárná a nabízí celou škálu rozmanitých odstínů.

#1 KUCHYNĚ
Pozitivní a optimistické barvy této palety mohou do místnosti vnést příval energie – ideální pro vytvoření příjemné kuchyně.
#2 PRACOVNA
Barvy z této palety jsou tóny, které spolu přirozeně ladí, takže i odvážné kombinace působí harmonicky.
#3 OBÝVACÍ POKOJ
Barvy této palety inspirované jemnými tóny luk a pastvin mohou dodat současnému obývacímu pokoji hřejivou záři.
#4 LOŽNICE
Tato paleta v teplých a jemných tónech dokáže vnést do každé místnosti prvek radosti.

Foto: Akzo Nobel – značka Dulux