Za profesní inspirací se můžete vydat nejen na jih Evropy, myšleno tedy hlavně do Itálie, ale také na sever. Takový několikadenní výlet zaměřený na design vás může nakopnout k novým projektům, změnit úhel pohledu na životní styl, a hlavně rozšířit si obzory. Cesty jsou pro kreativní práci nezbytností. Je třeba zvednout se ze židle od počítače, na chvíli vypnout, neřešit e-maily, konzultace a další rutinu.

Kam se tedy na sever vydat? Zkusit můžete třeba Dánsko, které je svým přístupem k designu a jeho kvalitě proslulé. Vždyť ty nejikoničtější ikony ze všech pocház ejí právě z dílen dánských designérů, jako je Verner Panton nebo Arne Jacobsen.

Dobrou zprávou je, že letenky do hlavního města Dánska – Kodan ě, jsou cenově velmi příznivé. S tím je spojeno i cestování z letiště do centra, které je možné buď vlakem, nebo metrem a nezabere vám ani půlhodinu cesty. Horší zprávou však je, že Dánsko patří mezi nejdražší země světa a podle posledních údajů mezi nejdražší zemi EU.

Kam se tedy v Kodani vydat?

Jednoznačně je to Dánské muzeum designu, kde je k vidění řada instalací, od tradičních až po zcela unikátní. Na tuhle prohlídku si vymezte několik hodin, protože stálé expozice i dočasné výstavy jsou rozsáhlé a velice zajímavé nejen svými konkrétními exponáty, ale celkově pojatými instalacemi.

Skvěle vypadající a myšlenku vyjadřující je relativně malá část již zmíněné expozice „kouzlo formy“. Na čtyřech křeslech ukazuje přístupy k modernímu pojetí designu:

  • Konstrukční, formální a geometrický
  • Organický, přírodní, zaměřený na materiál
  • Pop kulturní s rychlou produkcí ze syntetiky
  • Konceptuální design s určitým sdělením

Doporučit musíme i velkou vitrínu s názvem Little table, cover thyself!, v níž se prezentují pečlivě naaranžované stoly na slavnostní stolování. Jsou za sebou chronologicky seřazeny od doby renesance (cca 1500 n. l.) až po současnost.

Za zmínku ze sekce The future is present stojí židle MYX vyrobená z biologického materiálu. Přesně jde o kombinaci mycelia z hub a konopných vláken, které rostou pohromadě. Po třech až čtyřech týdnech je materiál na světě a může být následně tvarován.

Co ještě navštívit?

Kdo chce zažít architekturu jinak, může zkusit návštěvu BLOX – dánského centra architektury, jehož budova je inspirována legem – jedním z hlavních dánských brandů. Je to zajímavá stavba nejen zevnitř, ale i zvenku a nejlépe si ji prohlédnete při projížďce lodí.

Koho láká alternativní způsob života, měl by určitě zavítat od Christianie. Jedná se o speciální část města, kde se žije alternativním způsobem života, a to po všech stránkách, včetně bytové architektury.

Povídá se, že někdo je z této části nadšený, druhý znechucený. Ať patříte do té, či té skupiny, platí pro vás heslo na jednom z domů: „The worls is in your hands“.

V Národním muzeu lze strávit nespočetně hodin. Sbírky se rozkládají v mnoha patrech, takže uvidíte vše od Vikingů přes Egypt a antiku až po sbírku koberců kmene Navajo.

Bohužel velké zklamání přinese absence popisek, a to nejen jednotlivých exponátů, ale často i částí. Navíc při naší návštěvě nebyl k dispozici ani klasický plánek. Dostali jsme pouze dětskou verzi, kde hlavním lákadlem byl nejstarší psí exkrement :-).

Za historií se můžete vydat i do královských zámků a paláců, kterých najdeme v Kodani hned několik.

Velmi pěkný a na prohlídku kompaktní je zámek Rosenborg, jenž je obklopen krásným parkem. Ve sklepeních je rozsáhlá sbírka cenností včetně korunovačních klenotů. Zde je třeba si objednat prohlídku na přesný čas.

Asi nejlepší ze všech je prohlídka interiérů zámku Christiansborg, jejíž součástí je i původní zámecká kuchyně a ruiny v podzemí. Poslední zámek, který je možné ve městě navštívit, se jmenuje Amalienborg a je i sídlem současné královny. Zde jsou nyní vystaveny šperky, které královna nosila při různých příležitostech.

Co nevynechat pro odreagování?

Na večer si nechte prohlídku zábavního parku Tivoli, který patří k nejstarším na světě. Nachází se přímo v centru a vždy je krásně vyzdoben a nasvícen tisíci žárovek. Takové chvíle vás vrátí do dětství, kdy bylo vše možné. Právě takové stavy potřebujeme občas zažít.

Až budete na prohlídce královského zámku Christiansborg, tak kromě reprezentativních prostor a kuchyně zajděte i na prohlídku podzemí. Zde kromě odkrytých původních částí hradu najdete i výstavu pro děti zvanou Monster. Je to přehlídka 12 monster reprezentujících naše emoce, která vytvořila skupina umělců převážně z recyklovaných materiálů.

TIP:

Jestliže plánujete navštívit více muzeí, zámků a dalších objektů, určitě doporučujeme pořídit si Copenhagen card. V ceně jsou nejen vstupy na většinu zajímavých míst, ale i městská hromadná doprava po městě i směrem na letiště.