Vývoj nábytku i pojetí interiéru jde neustále vpřed. Abychom lépe pochopili cestu tohoto vývoje, je dobré vnímat historii, cestu, odkud vlastně ten samotný vývoj jde. Jedním zajímavým impulzem je Frankfurtská kuchyně v berlínském muzeu der Dinge.
Stálou expozicí v muzeu der Dinge je tzv. „Frankfurtská kuchyně“
od vídeňské architektky Margarete Schütte- Lihotzky, jenž navrhla standardní prototyp této kuchyňské linky v roce 1926. Ta se stala jakýmsi milníkem v přístupu k navrhování kuchyní. Je až k nevíře, že tato kuchyňská linka, jež se stala vzorem kuchyňským systémům, které se dodnes v navrhování kuchyní uplatňují, vznikla díky inspiraci kuchyně z vlakového jídelního vozu a hlavně díky radikálním podmínkám hnané tehdejší sociální krizí.
Po první světové válce řešilo Německo nedostatek nájemních bytů a v rámci projektu „Nový Frankfurt“ vznikaly pod vedením architekta a stavebního inspektora pro bydlení spodních tříd Ernsta Maye sídlištní budovy. Díky tomuto projektu se i ke spodní třídě dostali hygienické standardy jako tekoucí voda, plyn a elektřina.
Dalším bodem byla typizace nábytku, která začala využívat sériové výroby. To sebou přineslo snížení výrobních nákladů a hlavně efektivní, racionální a funkční použití pro velké masy lidí. Kuchyně se stala samostatným prostorem, odděleným od obývacího pokoje posuvnými dveřmi, modulární systém snížil podlahovou plochu potřebnou pro prostor k přípravě potravy.
Do muzea der Dinge byla převzata kuchyňská linka z dvojdomu v Römerstadt postaveného v letech 1927 – 1928.
V kuchyních z Römerstadtu chybí posuvné dveře a tzv. box se senem. Ten sloužil na odkládání uvařeného horkého jídla, a kde se jídlo mělo také dovařit, např. rýže. Tyto „vychytávky“ v jiných Frankfurtských kuchyních byly. Místo toho zde najdeme kombinovaný sporák na uhlí a elektriku.
Skříňky kuchyňské linky měly původně modrozelenou barvu, v průběhu let během používání byly přebarveny na krémový odstín. Zdejší vystavená kuchyně je původní, nerestaurovaná, aby autenticky ukázala známky používání. Pouze chybějící kamna byla nahrazena podobným modelem, kování bylo odbarveno a chybějící části byly doplněny.
Kromě pozorování autentické kuchyně mohou návštěvníci muzea shlédnout audiovizuální instalace na základě historických fotografií a filmů doplněných o rozhovory s architektkou a autorkou kuchyně Margarete Shutte Lihotzky a závěry 2 vědců, kteří se výzkumem Frankfurtské kuchyně zabývají: Dr. Joachim Krausse a Astrid Debus – Steinberg.
Muzeum der Dinge kromě Frankfurtské kuchyně zaštiťuje archiv Německého Werkbundu. Deutcher Werkbund je asociace, založená v roce 1907 skupinou německých designérů, architektů, umělců, výrobců a politických osobností. Jejich cílem byla podpora moderního, funkčního designu s průmyslovými výrobky, podpora architektury a prostředí.
Více informací najdete na www.museumderdinge.de