Výsuvy patří v současné době mezi nejpoužívanější úložné systémy nábytku.

V jejich případě nejde jen o kvalitu pojezdu, ale i výběr vhodných doplňků, které zákazníka nadchnou. Díky vnitřnímu členění totiž může věci uspořádat tak, aby byly uložené přehledně a bezpečně a aby byly zároveň vždy snadno dostupné.

Protože výsuvy Blum patří velmi oblíbené a často používané, zaměřili jsme se na jich možnosti:

V tomto případě jsou jednotlivé prvky vnitřního členění koncipovány tak, aby jejich pomocí bylo možné uspořádat prostor nízkých zásuvek i výsuvů s vyššími bočnicemi. Každý z prvků je zpravidla určen pro konkrétní využití.

Vnitřní členění je určeno pro tzv. box-systémy TANDEMBOX a LEGRABOX, tedy výsuvy s kovovými bočnicemi. Systému vnitřního členění pro TANDEMBOX říkáme ORGA-LINE, systém určený pro LEGRABOX má označení AMBIA-LINE.

ORGA-LINE

Základním prvkem pro členění nízkých zásuvek jsou příborníky a rozdělovníky. Příborníky, jak název napovídá, jsou určeny pro jídelní příbory. Jedná se o nerezový rám, ve kterém jsou rozmístěny nerezové misky. Rozdělovník slouží k uložení pracovních příborů, náčiní pro vaření nebo drobných elektrospotřebičů, např. tyčových mixérů. V závislosti na šířce zásuvky můžeme rozmístit různé množství prvků, vždy však mezi nimi vzniká jeden nebo více volných prostorů, které se využívají pro uložení dlouhých věcí, například ocílky nebo válečku. Systém je možné doplnit o tzv. pomůcky do kuchyně – držák nožů nebo řezačky fólií. Držák nožů slouží pro uložení čtyř velkých a pěti menších kuchyňských nožů. Držák lze umístit samostatně do prostoru zásuvky, kam se uchytí pomocí speciálních příchytek, nebo do rozdělovníků. Řezačky fólií jsou dvě, jedna pro potravinové fólie a jedna pro alufólie. Také řezačky je možné umístit do volných prostorů zásuvky nebo do rozdělovníků.

Pro výsuvy s vysokými bočnicemi jsou k dispozici dělící příčky, rozdělující výsuv příčně, tedy kolmo k bokům a tzv. mezistěny, které rozdělují prostor podélně, tedy kolmo k čelu. Příčky je navíc možné doplnit o krátké podélné dělící prvky. Zatímco příčky jsou variabilní, je možné je snadno přesouvat do požadované pozice, mezistěny jsou fixní, kotví se přímo do dna výsuvu. I pro výsuvy jsou k dispozici doplňky. Nerezová vana, sloužící pro ukládání lahví, např. olejů, octů a různých dochucovadel, držáky kořenek pro snadný přístup ke koření nebo držáky talířů, díky kterým lze do výsuvu bezpečně ukládat talíře průměru od 18 do 32 cm.

AMBIA-LINE

Podobně jako u předchozího systému, i v tomto případě jsou základními prvky členění nízkých zásuvek příborníky pro jídelní příbory a rozdělovníky, nazývané jako nízké rámečky, pro uložení ostatních věcí. Všechny prvky jsou buď kovové, v případě příborníku v kombinaci s plastovou střední částí, nebo ve dřevěném dezénu. Také v systému AMBIA-LINE jsou k dispozici pomůcky do kuchyně, tedy držák nožů a řezačky fólií, v tomto případě spojené obě do jednoho bloku.

Pro členění výsuvů s vysokými bočnicemi lze použít vysoké rámečky, dodávané ve dvou velikostech. Také ty jsou k dispozici v ocelovém provedení nebo dřevěném dezénu. Ocelové rámečky mají jednu stranu opatřenou magnetem a lze je uchytit k bočnici, pomocí plechových adaptérů k zadní stěně anebo je připojovat k sobě. Dřevěné rámečky jsou opatřené protiskluzovými špunty a ve výsuvu drží vlastní vahou.

Pro oddělení poklic v případě ukládání hrnců slouží příčný reling, uchycený na bočnice. V sortimentu dále najdeme systém pro ukládání lahví, držáky kořenek i držáky talířů. Držáky talířů jsou jediným prvkem, který se využívá v systému ORGA-LINE i AMBIA-LINE. Ostatní prvky nejsou vzájemně kompatibilní.

Ačkoli se systémy vnitřního členění používají nejčastěji v kuchyních, lze je použít i v obývacích pokojích, šatnách, koupelnách nebo předsíních. Všude tam, kde je použit jeden z box-systémů. Výsuvy LEGRABOX se dobře hodí i do nábytku mimo kuchyň a tak tu najde své místo i systém AMBIA-LINE. Tak jako v kuchyních je z praktického hlediska vhodnější využití prvků z oceli, v ostatním nábytku se výborně uplatní dřevěný dezén.

Kromě výhody přehledného uložení věcí také skvěle vypadají a dotváří tak celkový vzhled nábytku.

Příčky ORGA-LINE ve výsuvu pro hrnce a poklice, pánve a náčiní pro vaření

Vana na láhve zabraňuje znečištění dna výsuvu

Díky mezistěně je možné do prostoru vedle lahví ukládat také prkénka na krájení

Uložení kuchyňských nožů a pracovního náčiní v kuchyni

Použití AMBIA-LINE v šatně

Dřevěné prvky AMBIA-LINE v předsíni

Blum
Potřebujete vědět více? Obraťte se na Richarda Sajdla, který vám poradí.
Richard Sajdl
email: richard.sajdl@blum.com