V únoru letošního roku bylo otevřeno nové designové centrum společnosti IVC. To se nachází poblíž města Waregem v Belgii. Centrum je umístěno v ikonické stavbě úhlových tvarů a s velkými šikmými střešními konstrukcemi. Hlavní náplní této budovy je inspirace pro architekty a interiérové designéry.

Nejedná se však o zcela novou stavbu, ale o rekonstrukci. Původní stavbu, navrženou ve stylu brutalismu z osmdesátých let minulého století, měl za úkol přenést do 21. století architekt Glenn Sestig se svým týmem. Nebyla to jednoduchá přestavba, ba naopak – jednalo se o rekonstrukci plnou estetických a funkčních výzev.

Důvodem, proč se společnost rozhodla pro tento krok, byl její neustálý růst a původní prostory v Avelgeme nebyly již dostačující. V Avelgeme zůstaly výrobní a logistické prostory a více než 100 zaměstnanců se přesunulo právě do Waregemu. Cílem bylo získat luxusní prostory pro prezentaci, školení a stravování, kde se lidé mohou potkávat neformálně.

„Hlavním cílem bylo, aby architektura byla modernější a funkčnější, a to přidáním nebo odebráním co nejméně prvků,“ dodává architekt Glenn Sestig.

Exteriér budovy představoval různé estetické výzvy, interiér byl však velkým funkčním problémem, se kterým bylo třeba se vypořádat. Problém byl ve vytápění, a to již od počátku, kdy byla budova postavena. A tak muselo být použito nové podlahové vytápění, které je efektivnější. K energetické udržitelnosti budovy byla přidána ještě rekuperace
a solární panely na střechách blízkých budov a LED osvětlovací systém s detektorem pohybu a denního světla.

„Při modernizaci budovy byla věnována velká pozornost energetické udržitelnosti v rámci certifikace LEED,“ upřesňuje Cindy Van Moorleghem, marketingová ředitelka společnosti IVC.
Od okamžiku, kdy návštěvníci do centra vstoupí, vydávají se na objevitelskou cestu. Hned na recepci na ně čekají různé vizuální prvky a interaktivní display. Nechybí inovační kout, kde se dozvědí o novinkách v oblasti podlahových krytin. Potom vstoupí do prostoru, kde postupně objeví celý sortiment podlah.

Tento prostor byl rozdělen na jednotlivé části pouze s použitím materiálu a konstrukčních prvků. Návštěvníci jsou intuitivně vedeni z jednoho prostoru do druhého, což jim umožňuje objevovat celou nabídku podlahovin. Knihovna IVC je tvořena modifikovatelnými deskami a skříněmi na ukládání vzorků, jež kontrastují s betonovými stěnami. Nechybí zde místo na vychutnání kávy, kde si mohou návštěvníci odpočinout. Kontrastně jsou kombinovány také podlahové materiály do jednoho harmonického celku, který je možné upravit v případě novinek. Některé materiály jsou dokonce instalované i na stěně, čímž je vytvořen jedinečný vzhled.

Brutalismus

Je architektonický styl, který byl na vrcholu v polovině 20. století. Název stylu vychází z francouzštiny „brut béton“, tedy drsný beton. Použitý beton má strukturu získanou odléváním do záměrně drsného a hrubého dřevěného bednění.

www.ivc-commercial.com