Letošní vizionářský projekt „Das Haus“, který pořádají organizátoři veletrhu IMM již od roku 2012, se nesl ve znamení boření hranicí mezi interiérem a exteriérem.

Tohoto tématu se zhostili španělští designéři ze studia MUT Design Alberto Sánchez a Eduardo Villalón a vytvořili velmi inspirativní řešení v hale č. 3.
Název jejich domu zněl „A la Fresca!“, který lze volně přeložit jako čerstvý vzduch čeká venku za dveřmi.

Expozice měla čtvercový tvar, ale hlavní část byla rozdělena konvexními stěnovými panely, a tak měly místnosti zajímavý organický tvar. Kruhový obrys pomyslného interiéru byl ohraničen kovolaminátem Homapal, který v tomto případě symbolizoval vodní plochu a byl doplněn rákosem.

Jednotlivé místnosti se otevírali směrem ven, uvnitř díky organickým tvarům vznikl centrální prostor. Šlo o vytvoření „jeskyně“ jako soukromé a intimní oblasti, která byla osvětlena světelným zdrojem, jež měl co nejvěrněji napodobit přirozené světlo ze slunce.

Se svým abstraktním přístupem se návrhářům z Valencie podařilo vytvořit esteticky přesvědčivé a velmi přitažlivé řešení bydlení, které sjednocuje architekturu a přírodu, prostor uvnitř i venku, příležitosti k soukromí a komunální mu životu. Navíc při výběru vybavení velmi vkusně zkombinovali moderní a tradiční styl, neutrální a výrazné prvky.

Život v přímém kontaktu s prostředím a co nejblíže k přírodě odráží skutečnou potřebu, která neustále roste, a to zejména mezi městskými obyvateli. Progresivní architektura reaguje na tuto potřebu velkými prosklenými fasádami, světlými místnostmi a zdánlivě plynulým přechodem mezi vnitřním a vnějším prostorem.

Tento projekt šel s touto myšlenkou až do krajnosti a zcela otevřel interiér jeho okolí. Návštěvníci expozice tak marně hledali hranici mezi interiérem a exteriérem.
„Naším záměrem bylo zmírnit hranice mezi vnitřním a venkovním prostředím,“ shrnuje tento koncept designér Alberto Sánchez a ještě dodává: „Místnosti jsou navrženy jako jednotlivé entity, ale zároveň jsou velmi otevřené, aby vytvořily pocit maximální plynulosti“.

Prohlídka této expozice byla zážitkem. Navíc jsme se zde setkali i s autory, kteří působili klidně a pohodově stejně jako jejich dílo.

Foto: Koln