Color blocking je pojem, který nemá spojitost pouze s interiérovým designem, ale také s módou, obalovým průmyslem, grafikou a dalšími odvětvími.

Jedná se o práci s barvami, kdy se tvoří pomocí barev jednotlivé „bloky“, které jsou často ve větším či menším kontrastu. Aplikováním této metody vznikají netradičně pojaté interiéry nebo solitérní kusy nábytku, které jsou  v současné době opět ve složce „trendy“.

Původ této metody je přisuzován umělci Pietu Mondrianovi, který se proslavil svými modrými, červenými a žlutými bloky ohraničenými černou konturou. Tento motiv je nyní velmi populární a najdete ho na různých předmětech  a módních doplňcích.

Jak color blocking aplikovat:

  1. Důležitý je přesný výběr jednotlivých barev, které mají tvořit kontrast. Barvy však nemusí být výrazné a syté. Kontrast lze vytvořit i pomocí pastelových nebo lomených odstínů.
  2. Myslete nekonvenčně – odpoutejte se od zaběhlých pravidel, tzv. out of the box. Tohle je výzva pro kreativce, ale berte v úvahu i představu a potřeby klienta.
  3. Přesně definujte rozměry barevných bloků výmalby v interiéru. Kótování je v tomto případě pro realizaci nezbytné.

Kam metodu color blocking použít:

TVOŘIT BLOKY NA SOLITÉRNÍM NÁBYTKU

Nábytek, jako je například komoda nebo knihovna, lze navrhnout v několika dekorech (většinou uni barvách), pomocí nichž vznikne rafinovaný solitér. Časté je i „blokování“ na části nábytku, jako jsou například různobarevné zásuvky nebo dvířka, kde zůstává korpus v jednom dekoru. Zde je nutné přesně definovat použitý materiál nebo barvu laku (RAL nebo NCS), aby barvy přinesly požadovaný efekt i při realizaci.

Kombinovat různé barvy a vytvářet bloky lze i pomocí potahových látek, a to jak na pohovkách, tak i na křeslech.
V tomto případě je vhodné vycházet z jedné kolekce textilu, kde struktura materiálu sjednotí celek.

Na solitérech je osvědčené dělení na horizontální nebo vertikální pruhy.

TVOŘIT BLOKY MEZI NÁBYTKEM A OSTATNÍMI PLOCHAMI

Zde můžeme hovořit o klasickém vytváření kontrastů mezi zařizovacími předměty a jejich podkladem, tedy podlahou a stěnou. U vytváření barevných bloků jde hlavně o objemné celky, jako je velká pohovka, manželské dvoulůžko nebo větší komoda. Některé části mohou tvořit kontrast, jiné však mohou zcela splynout a tvořit dohromady jeden barevný blok. S tím si můžete pohrávat dle fantazie a možností interiéru, na který je třeba také myslet. Přílišné segmentování může prostor opticky deformovat.

Práce s barvami:

A) Blokujte jednou výraznou barvou a ostatní nechte neutrální.
B) Použijte metodu tón v tónu, tzn. zvolte jednu barvu a tu tónujte od světlé po tmavou (monochromatické kombinování barev).
C) Tvořte výrazné kombinace a kontrasty pomocí analogických barev (v barevném kruhu je najdete proti sobě).

Pomocník

Kdo si není zcela jistý kombinováním barev, měl by si vzít k ruce barevný kruh a nastudovat si metody kombinování barev (analogické, komplementární, splitkomplementární, tetradické atd.).

TVOŘIT BLOKY NA STĚNĚ POMOCÍ VÝMALBY

Tato možnost nabízí řadu kreativních řešení, i když není bohužel často využívaná. Její další předností je finanční nenáročnost a rychlá obměna. I zde platí, stejně jako u předchozích variant, že je třeba malíři nebo klientům přesně určit odstín, aby byl výsledek opravdu dle návrhu.

Co vše lze s výmalbou tvořit? Nejen pruhy a dělení ploch geometricky (i diagonálně), ale také základní obrazce nebo organické tvary.

Použít lze výrazné kombinace i metodu tón v tónu. Pohrát si můžete i s širší paletou výrazných barev (viz schodiště) nebo neutrálních odstínů (viz stěna za křeslem).

TIP

Jestliže chcete vytvořit nekonvenční podobu oddělení barev, zapomeňte na malířskou pásku a nechte přechodům volný průběh.