Milánský veletrh nábytku a designu je nejznámější a největší mezi veletrhy svého druhu na světě a patří rozhodně mezi absolutní špičku. Vznikl spontánně jako Salon Internazionale del Mobile di Milano v roce 1961 a původně sloužil k výstavě předního italského nábytku a k podpoře jeho exportu do zahraničí.

Od té doby se koná každoročně na jaře v dubnu a na ploše kolem 210 000 m2 vystavuje přes 2300 firem z celého světa, které se zabývají designem nábytku, osvětlení a dalších bytových doplňků. Letos proběhl již 58. ročník. V liché roky veletrh doplňuje výstava svítidel Euroluce a v sudé roky výstava kuchyní a koupelen Eurocucina. Od roku
1998 je součástí veletrhu také Salone Satellite. To je příležitost pro designéry mladší 35 let, aby svým nápadem oslovili firmy, jež shánějí do svých řad nové talenty. Letos kurátorka Marva Griffin vyzvala designéry k vytvoření projektů na téma jídlo jako designový objekt.

První cenu získal projekt Kobe leather z japonského studia Kuli Kuli. Tým našel uplatnění pro zbytky hovězích kůží, které při zpracování masa Kobe vznikají. Druhou cenu získal německý designér Philipp Hainke za křeslo Halo, které je vyrobené z konopí a kaseinu. Třetí místo obsadil japonský designér Baku Sakashita za 2,5dimenzionální objekty, které se podobají dvojrozměrným kresbám na papíře. V Miláně byla zároveň udělena 2 zvláštní ocenění. Jedno získalo chorvatské studio Koko za dětskou kolekci nábytku a druhé ocenění získala série lamp Nebula vyrobených z banánových vláken z italsko-filipínského studia Studiomirei.

Společně se samotným veletrhem, který pořádá společnost Cosmit a který probíhá na výstavišti Rho Fiera v Miláně, žije oslavami designu celé město. Probíhá tzv. Fuorisalone, což je soubor akcí a instalací provozovaných v různých oblastech Milána v těch samých dnech, ve kterých probíhá Salone del Mobile na výstavišti. Myšlenkou této akce je zapojení celého města Milána do atmosféry a oslav designu a spojení umělců s účastníky. Lidé, kteří přijedou navštívit milánský veletrh, mohou po opuštění výstaviště pokračovat v zákoutích Milána a vychutnávat si slavnostní atmosféru. Zároveň je prostor milánských ulic a zákoutí otevřen všem, čímž se nenápadně dostává kouzlo oslav designu i mezi běžné občany. V rámci akcí Fuorisalone se zapojují firmy, které vystavují přímo na výstavišti,a v prostorách showroomů, které mají v centru Milána, pořádají večerní párty a eventy pro své obchodní partnery, ale i pro veřejnost.

Salone nejen v Miláně

Saloni WorldWide Moscow

Tento veletrh zahájil svou existenci v roce 2005 a koná se každoročně v říjnu v pavilonech Crocus Expo v Moskvě. Ideově se spojil s milánským veletrhem a od roku 2018 nese i stejný název Salone del Mobile.Milano Moscow. Také zde probíhá jako součást veletrhu projekt Salone Satellite, kde 36 mladých designérů prezentuje své práce. V roce 2018 se konal již 14. ročník a první cenu získala Anna Strupinskaia za světlo Hako lighting, druhé místo obsadila Dina Akkubekova s věšákem DNA a třetí místo Ivan Basov za kolekci stolků inspirovaných tvarem okvětních lístků. Speciální cenu získal Andrey Budko za koberec inspirovaný Ruskem, který v sobě spojuje nové technologie a starodávné tradice.

Salone del Mobile.Milano Shanghai

Na čínské půdě je veletrh nábytku a designu nováčkem. Má za sebou 3 ročníky a jeho hlavním posláním je dovézt do Číny chuť italského designu. V roce 2016, tedy prvním rokem, se představilo 56 italských značek a výstavu navštívilo přes 20 750 profesionálů. Vysoká návštěvnost i čínské publikum ohromené precizností italské řemeslnosti předčily všechna očekávání organizátorů. Během následujících dvou ročníků strmě stoupá jak návstěvnost, tak počet vystavovatelů a o veletrh je opravdu velký zájem.

I zde je součástí veletrhu Salone Satellite, kde 39 nadějných mladých designérů do 35 let bojovalo o umístění. První cenu zde získala Huang Jing za lampu Flapping Bamboo, která díky pružnosti bambusu může být použita na stole nebo na podlaze s různými úrovněmi intenzity světla. Druhé místo obsadila Miaoyunzi Hu za nábytek String, který má trojí funkci, a to nočního stolku, konferenčního stolku a příležitostně se dá použít i jako sedací taburet. Boční strana je tvořena z pružných nití, tudíž se dovnitř dají snadno ukládat různé věci. Třetí cenu si odnesla Ruixue Song za lampu Lantern, jejíž základ tvoří bambusové ptačí klece. Speciální ocenění získal Duan Bingdong za The Chair 18SS, stoličku vojenského stylu, která je v konstrukci pevná, ale zároveň jdou všechny její části velmi rychle vyměnit.