Tento plně vybavený apartmán, pravděpodobně nejmenší byt na světě, o velikosti 6,89 m², disponuje infračervenou saunou, a dokonce i vířivkou!

Pojďme se přesvědčit.

Vnitřní rozměry Cabanonu jsou: výška 3 m, šířka 1,97 m a délka 3,6 m a má 6m² okno s výhledem na město Rotterdam. Fakticky je uspořádán do čtyř zón, které se extravagantně liší materiály, barvami a výškami prostoru: 3 m vysoký obývací pokoj s kuchyní, 1,14 m vysoká ložnice s množstvím úložného prostoru, toaleta s dešťovou sprchou a lázně.

Původní prostor: Cabanon je v podstatě přestavbou stávajícího podkroví využívaného pro skladování na obytný prostor. Nachází se v nejvyšším patře obytné budovy z 50. let v centru Rotterdamu.

Jednotlivé zóny byly navrženy dle základního vybavení: ložnice byla navržena s ohledem na konkrétní matraci; koupelna podle délky vany; kuchyně vychází z hloubky minilednice. Vše tak, aby nebylo nutné upravovat typizované vybavení, Cabanon se tedy přizpůsobil standardním a cenově dostupným produktům.

Proč název Cabanon?

Apartmán je pojmenován podle stejnojmenné chaty od architekta Le Corbusiera na Azurovém pobřeží. Stejně jako chata od Le Corbusiera byl i rotterdamský Cabanon navržen autory, kteří jej budou využívat. V našem případě jsou to architekti Beatriz a Bernd, kteří stále více spatřovali osobní růst v dobrovolném uskromňování. To však nebylo nikdy chápáno jako úspora. Cabanon se dá hodnotit jako nejluxusnější „maličkost“. Záměrem bylo vytvořit druhé bydlení, malou postel na spaní a lavičku podél okna. Nepotřebovali velkou kuchyni, protože o víkendu rádi jedí venku, ale přesto chtěli mít možnost vařit. Přáli si dešťovou sprchu, dvě infrasauny a vířivku.

Cabanon jasně ukazuje, že různé místnosti s různými velikostmi a funkcemi nemusí potřebovat stejnou výšku.

Materiály na realizaci Cabanonu mohly stát čtyřikrát více, kdyby byl realizován ve svých původních barvách a materiálech. Koupelna byla původně navržena v zeleném mramoru, sprcha v bílé mozaice, obývací pokoj v modrých cementových dlaždicích. Neodolatelné nabídky materiálů na trhu však způsobily, že lázně byly nakonec obloženy černým čínským mramorem, sprcha je obložena modrou mozaikou a v obývacím pokoji dominují korálové cementové obklady. Mátově zelená pro ložnici byla jediná původně zvolená barva a byla spíše překvapením, protože mátová zelená by nikdy nebyla první volbou.

Poselství: Cabanon by mohl pomoci optimalizovat bydlení a náklady, ale v žádném případě neobhajuje redukci ploch jako jedinou strategii k dostupnému bydlení ani nepředstírá, že se stane „domem budoucnosti“. Některé jeho strategie však můžeme extrapolovat, abychom současnou bytovou výstavbu zkvalitnili a zlevnili. Mezi ně patří optimalizace prostoru, ta však není chápána jako „zmenšení“, ale jako „maximalizace“ možností jednoho prostoru; modulace výšek určitých prostorů za účelem kombinování některých funkcí; odpoutání se od vlastnictví a konzumu. Díky tomu jsme méně nakloněni kupovat a hromadit zbytečné předměty, které zaplňují naše domy (a mysl).

Tento projekt vymyslely STAR a BOARD krátce po dokončení jejich velkého výzkumného projektu v roce 2012 o „maximalizaci prostoru“. Pro Cabanon se STAR a BOARD vydaly opačnou cestou a experimentovaly s redukcí prostoru.

O autorech projektu

STAR strategies + architecture je architektonická firma se sídlem v Rotterdamu, kterou v roce 2006 založila španělská architektka a urbanistka Beatriz Ramo. STAR získal ceny v architektonických a urbanistických soutěžích na mezinárodní úrovni. STAR právě dokončil výstavbu „Ilot 3H“, experimentálního bytového projektu 288 bytů v Ivry-sur-Seine na jihu Paříže. STAR byl členem vědeckého výboru Atelier International Grand Paris (AIGP), výzkumného a poradního výboru francouzské vlády.
www.st-ar.nl

BOARD (Bureau of Architecture, Research and Design) je architektonická firma se sídlem v Rotterdamu, kterou v roce 2005 založil Bernd Upmeyer. Kancelář je aktivní v mnoha oblastech: architektonická a urbanistická praxe, výzkumná rada i jako platforma pro srovnávací analýzu urbanistických problémů prostřednictvím své nezávislé, nekonformní, specializované publikace MONU – Magazine on Urbanism. BOARD získal několik cen, nedávno v prestižních mezinárodních architektonických a urbanistických soutěžích. Od roku 2012 do roku 2016 byl BOARD spolu se STAR součástí vědeckého výboru Atelier International Grand Paris (AIGP) pro projekt Grand Paris: Pour une Métropole Durable. Bernd Upmeyer má doktorát v oboru urbanistika na univerzitě v Kasselu v Německu, je autorem knihy Binational Urbanism – On the Road to Paradise ve které vytváří teorii binacionálního urbanismu, jím vytvořeného termínu.
www.b-o-a-r-d.nl

Foto: Ossip van Duivenbode