Podnikání není jen o pozitivech a sociálních jistotách, to není třeba rozvádět. Děje se i řada nekorektních situací, které mají negativní vliv na celý koloběh ekonomiky. Jedním z nich je dodávka „bez papírů“. Co to přesně znamená, není třeba vysvětlovat. Je třeba se však zamyslet nad důsledky. Probírat nebudeme makroekonomické dopady, ale kvalitu a služby související s dodáním zakázky.

Reklamace

Zní to možná dobře, že cena za dodání nábytku bude o DPH nižší, ale je třeba si uvědomit, že nebudete mít nic v ruce. Napadlo vás, co budete dělat v případě reklamace? Může jít jak o reklamaci samotného nábytku, tedy materiálu, kování, montáže nábytku, tak také mohou vzniknout škody při montáži – například na podlaze a dalším vybavení, bez předávací dokumentace jsou tyto škody prakticky nevymahatelné.

Termín dodání

Zaplatili jste zálohu „bez papírů“ a novou kuchyň už opravdu k nastěhování potřebujete? Je dost možné, že si ještě chvíli počkáte! A možná se vám tato úspora opravdu nevyplatí. Vymáhat dodání nebo vrácení zálohy bez jakéhokoli dokumentu je nemožné a vám naskakují další náklady – třeba prodloužení nájmu v původním bytě, storno za stěhovací službu atd.

Spolehlivost

V předchozím bodě to možná dopadne dobře, protože bude zpoždění montáže nábytku jenom 2–3 týdny a pak vše klapne. Horší scénář může skončit bez dodání čehokoliv. Nebude to poprvé ani naposledy, kdy klient zaplatil zálohu, a už nikdy neuvidí ani dodavatele, natožpak nějaký nábytek. Vymáhání je v tomto případě téměř nemožné.

Pojištění

„Vážený kliente, je nám líto, že Vaše dítě utrpělo vážný úraz, bohužel však nemůžeme uplatnit krytí z Vaší pojistky, protože nábytek, který byl důvodem úrazu, nebyl správně vyroben a namontován. Děkujeme za pochopení.“

Tato situace by měla řešení, kdybyste měli doklady od spolehlivé firmy, kde pracují proškolení odborníci s několikaletou praxí a mají vše v pořádku. Taková firma je mnohdy pojištěná, a hlavně se jim tyto situace nestávají, protože vědí, co a jak dělají.

Kvalita výroby – strojní vybavení

„Proč nám to tu montujete tak dlouho? Kdy už bude hotovo?“

Firma s vlastní výrobou nábytek kompletuje ještě ve firmě. Samotná montáž je pak velmi rychlá.

Existují však i neodborní dodavatelé, kteří nedisponují adekvátním strojním vybavením, někdy ani vlastní dílnou a nábytek dávají dohromady až u zákazníka. Pořídí si komponenty, nechají si dílce naformátovat v nářezových centrech a pak tráví u zákazníka více než týden.

Jistota značkových komponentů

„Před půl rokem jste nám montoval novou kuchyň. Říkal jste, že dáváte kování Blum – špičku na trhu, tak proč se nám špatně zavírají dvířka?“

Rozeznat kvalitní kování od nekvalitního dokáže jen málokdo. Kvalitní dodavatel, který vám dá na vše doklady, je na trhu dlouho a má řadu referencí, pracuje s kvalitními komponenty, jako jsou například značkové výsuvy a jiný typ kování. Používá ty pravé komponenty, nikoli jejich nekvalitní náhražky.

Jistota kvality

V České republice nefungují řemeslné cechy, proto se beztrestně do truhlářského oboru dostávají lidé, kteří nemají řádné profesní vzdělání. Zákazník pak platí vysokou sumu v domnění, že se jedná o odborníka, a on to ve skutečnosti žádný odborník není. Prověřujte!

Cílem tohoto článku není vystrašit vás. Chceme jen poukázat na nebezpečí spjatá s výběrem nekvalitního dodavatele vašeho nového interiéru, ať už se jedná o privátní bydlení, nebo veřejný prostor. Většinou se jedná o vysoké částky a určitě se jedná o věci, jež vás každý den obklopují. Cena by tak neměla být jediným kritériem při rozhodování!

Kvalitní dodavatel:

  • Má proškolené zaměstnance (ve výrobě i v oddělení konstrukce)
  • Je pojištěný
  • Disponuje moderním strojním vybavením
  • Používá kvalitní materiály a komponenty
  • Garantuje záruku – k faktuře dává předávací protokol