Letošní paleta barev roku je dost netradiční. Z vybraných šesti barev roku od šesti významných společností jsou totiž tři modré. To se ještě nestalo, aby byla taková shoda. Řadu předchozích let vyhlásila každá ze společností jinou barvu, respektive jiný, dost odlišný odstín oproti jiným. Tím se vytvořila velmi zajímavá paleta odstínů, které k sobě vzájemně ladily (viz kniha Barvy, trendy, interiéry). Letos je to prostě jinak – možná je to náhoda, možná je to záměr, možná je to chyba komunikace.

I když je modrá dobrá, na výstavních expozicích předních světových firem s vybavením interiéru dominuje červená a oranžová. Takto komplikované a nečitelné trendové barvy snad ještě nebyly!

Podívejme se na to detailněji.

Velmi vlivná je barva roku od koncernu Pantone. Zde letos vyhrál odstín Classic Blue – tedy klasická modrá.

Jedná se chladný a tmavý odstín, který má připomínat oblohu za soumraku. Má vyjadřovat klid, stálost, jistotu a sebedůvěru. Je také nadčasová a univerzální, přesto nebývá v českých interiérech oblíbená.

U značky Benjamin Moore se specialisté na trendy modré barvě obloukem vyhnuli. Zde zvítězil světle růžový odstín nazvaný First light – první světlo.

Světle růžová a její zastřený pudrový odstín je v oblasti designu oblíbený již řadu let. Jedná se o příjemný neutrál, který se dobře kombinuje s dalšími barvami a materiály.

Nyní se podíváme na barvu roku společnosti PPG. V tomto případě se specialisté shodli na modrém odstínu s názvem Chinese Porcelain – čínský porcelán.

Tato barva je oproti předchozím rokům u této společnost živější, ale od Pantone Classic Blue nemá moc daleko.

U Akzo Nobel (Dulux) modrou naštěstí přeskočili. Zde odborníci zvolili odstín mátově šedé (Tranquil Dawn).

Volba na tuto barvu padla proto, že dle specialistů nejlépe vyjadřuje touhu po lidském doteku, po místě, kde můžeme v klidu přemýšlet, setkávat se s přáteli a rodinou, být v těsnějším spojení s okolím i přírodou. Tento odstín je netradiční, je extrémně světlý odstín a bude se dobře kombinovat s dalšími pastely i výraznými barvami.

A modrá do třetice. Tentokrát jde o odstín Naval, který se stal barvou roku u společnosti Sherwin Williams.

Tato barva stejně jako modré předchozí mají za cíl zpomalovat tempo a uklidňovat mysl.

Na závěr se ještě podíváme na barvu roku společnosti Behr, která nemá stejně jako Benjamine Moore v České republice zastoupení. Zde se specialisté vyhodnotili jako favorita odstíny Back to nature – světlý a jemný zelený, jejímž posláním je přinést pocit přírody do interiérů.