Barvy pro rok 2021 jsou již dávno známé, a tak si uděláme takové shrnutí těch nejvýznamnějších. V koncernu Akzo Nobel (značka nátěrových hmot Dulux) se rozhodli pro odstín Brave Ground – teplý a extrémně neutrální odstín, který však nenadchne ani neurazí. U americké značky nátěrových hmot Benjamin Moore vsadili na tyrkysově-petrolejovou Aegean Teal – modrozelenou barvu, v předkladu přesně „ egejská modrozelená“.

Ve společnosti Sherwin Williams se rozhodli pro temný Urbane Bronze – nejtmavší barvu z palety pro rok 2021, která očividně reaguje na stále větší oblibu temných odstínů.

PPG trumfl a s množstvím barev roku a pro letošní rok vyhlásil a rovnou tři odstíny: béžový Transcend, cihlový Big Cypress a jemně tyrkysový Misty Aqua.

Poslední, kdo vyhlašuje barvu roku, je Pantone. Ti se rozhodli stejně jako v roce 2016 pro dvojici odstínů a pro nadcházející období vyhlásili favority šedý odstín Ultimate Grey a zářivý žlutý s přesným názvem Illuminating. Upřímně řečeno se nejedná o žádnou převratnou novinku v kombinacích. Před pár lety tu byla a měla celkem úspěch, tak lze spíše hovořit o sázce na jistotu. Otázkou ovšem je, jaký vliv bude mít na zařízení interiérů.

Barevné palety roku 2021 podle NCS

Vzorkovníky NCS patří mezi nejrozšířenější a také ty s nejširší nabídkou odstínů. Proto stojí za zmínku trendové palety, které tato společnost pro letošní rok prezentovala.

Virtual Relativity

Jasný vzkaz je únik do fantazie – do jiné reality. Zde je velmi důležitá kombinace jednotlivých barev a jemné bílé pozadí. Atmosféru vnáší několik odstínů modré, kterým dodává něhu jemná růžová a kontrast tmavě modrá – jediný tmavý odstín z této palety.

BioDepth

Potřeba hlubokého porozumění a až mystická atmosféra jsou hlavními tématy druhé palety. Vlastní mikrosvět a lidská duše jsou inspirací, a proto se zde nacházejí tmavě modré až fialové odstíny ve velkém kontrastu s pastelově něžnými barvami.

Seeds

Při tvorbě této palety byly inspirací barvy z Afriky, Kolumbie, Mexika a Číny. Folklor a lidové tradice jsou více než důležité. Zde dominuje červená a sytě žlutá, které jsou favority a dodávají energii. Celek zklidňuje bílá, pudrová a tlumená zelená.

Honesty

Porozumět tomu, co je správná věc, a jak to dělat? Na tuto otázku reaguje poslední paleta, která je plná neutrálních odstínů, jež jsou inspirovány přírodními „raw“ materiály. Teplá bílá postupně přechází v béžové a až tmavě hnědé odstíny, které doplňuje jemná modrá jako symbol nebe.