Vůně v interiéru jsou jedním z faktorů, které určují, zda se v něm cítíme příjemně a dobře. Jsou tak důležité, že bývají i součástí wellness prostorů a marketingu řady značek.

Čich je jedním z našich smyslů a bohužel si málokdy uvědomujeme jeho důležitost. Až když ho ztratíme, tak zjistíme, co pro nás vlastně znamenal. Pro většinu z nás jeho krátkodobá absence např. díky úporné rýmě znamená nejen ztrátu čichu, ale také částečnou ztrátu chuti. Čich má ale také zásadní vliv na naši psychiku, díky němu si totiž umíme vyvolávat hluboko zasunuté vzpomínky. Milé vůně v nás vyvolávají milé pocity a také naopak. Čich je i naším obranným smyslem, díky němu jsme schopni si i uprostřed noci uvědomit hrozící nebezpečí.

Vůně jsou historicky nedílnou součástí lidského života. V dávných dobách se používaly pro náboženské rituály, očistu těla, pomocí vůní se rozlišovaly společenské vrstvy. Na Východě jsou dokonce součástí tradičních léčebných postupů.

Dnes jsou velmi rozšířené různé způsoby „aromatizace“ interiéru. Doporučuji zamyslet se nad původem a způsobem vytváření interiérové vůně. Běžně komerčně prodávané aromatické produkty jsou vyrobeny ze syntetických látek. Jejich působení na lidský organismus by nemělo být dlouhodobé, často tyto látky způsobují bolesti hlavy, pocity na zvracení až omdlení. Zkusme si uvědomit, jak často používáme parfémované produkty osobní hygieny, oblékáme se do oděvů, které jsou ošetřené pracími prášky či aviváží, používáme parfémované čisticí prostředky.

Jako aromaterapeut doporučuji používat vůně přírodního původu – 100% éterické oleje. Éterické oleje se vyrábí nejčastěji parovodní destilací z různých částí rostlin, které obsahují siličnaté látky. Mohou to být květy, listy, kořeny, stonky, pryskyřice, jádrové dřevo. Můžeme také natrefit na výrobky, které mají za názvem zkratku abs. nebo název absolue či absolut. Jedná se o přírodní extrakty získané jinou metodou než destilací. Výsledkem je pak právě absolue. Tyto extrakty bývají hutné a proto se často ředí alkoholem nebo olejem. Podle mého názoru jsou absolue pro aromatizaci prostoru nevhodné. Díky jejich hutnosti se v aromalampě neodpařují a difuzéry mohou zničit.

Používání éterických olejů má několik výhod:

• éterické oleje přináší benefity v podobě zklidnění psychiky, povzbuzení či zlepšení nálady
• neobsahují syntetické složky
• vdechování správně zvoleného éterického oleje může mít pozitivní účinek na naše zdraví
• působí na čichovou paměť, která je velmi stálá

Někteří prodejci využívají vůně pro účely marketingu. Praxí bylo zjištěno, že správně zvolená vůně v obchodě:

• zvyšuje prodej
• prodlužuje dobu, kterou zákazník stráví v obchodě
• používáním stejné/typické vůně vytváří „vonné logo“
• vůně vyvolávají vzpomínky – návštěvou obchodu si zákazník zafixuje vůni, která i po delší době vyvolá vzpomínku na nákup, značku, obchod

V interiéru můžeme vůně aplikovat několika způsoby:

• difuzéry
• aromalampami
• odpařovači – vonná keramika, ratanové tyčinky, kameny

Difuzéry

Existuje několik typů difuzérů, jejichž výběr záleží na zadání a vkusu klienta. Moderní difuzéry dnes často pracují na principu ultrazvuku nebo odpařují éterické oleje za studena. Ultrazvukové difuzéry fungují zároveň jako zvlhčovače. Do zásobníku s vodou se nakape několik kapek éterických olejů, difuzér začne vyrábět pomocí ultrazvuku studenou páru nasycenou aromatickými molekulami. Tyto difuzéry mají různý design, často i příjemné podsvícení a relativně tichý chod.

Difuzéry, které nabízejí rozprašování éterických olejů přímo bez použití tepla a vody, jsou další zajímavou volbou pro aromatizaci prostoru. Jedná se o velmi šetrný a čistý způsob rozptylování, neboť oleje či jejich směsi zůstávají přímo v lahvičce, odkud se pomocí difuzéru rozptylují.

Každý difuzér má jiný výkon a je vhodné držet se návodu k použití, který výrobce přikládá. Při nákupu sledujte výkon difuzéru – kolik m3 je schopen pokrýt, jakou má hlučnost, případně zda má k dispozici časovač.

Difuzér by neměl být v provozu celý den, ale měl by se používat zhruba 1 hodinu denně, kterou si rozdělíme na různé časové intervaly. Může to být 4x denně 15 minut, 3x denně 20 minut atd. Nedoporučuji používat difuzér během spánku, neboť výzkumy ve spánkových laboratořích prokázaly, že vůně rušily spánek. Nezáleželo na tom, zda byly použity éterické oleje, jimž jsou přisuzovány relaxační nebo stimulační účinky. Čich, stejně jako sluch, je reflexivní smysl a při spánku je aktivní, proto pachy, stejně jako zvuky, spánek ruší.

Aromalampy

Stejně jako u difuzérů, i zde je na trhu široká nabídka různých typů. Při výběru doporučuji nezapomenout na to, že provozní teplota by měla být okolo 40 °C. Tuto teplotu by neměla voda v misce výrazně překročit, dochází pak k degradaci éterického oleje teplem, navíc voda se pak rychle odpařuje a zůstávají méně těkavé složky éterického oleje, které se mohou připálit – což není žádoucí. Při nižší teplotě se naopak vůně neuvolňuje. Obecné doporučení na konstrukci aromalampy je 12 cm od plamene svíčky. Já osobně ráda používám aromalampu vysokou 14 cm, s dostatečně velkou skleněnou miskou. Skleněná miska je odnímatelná, dá se tedy snadno udržovat.

Odpařovače

Vonná keramika, kameny a ratanové difuzéry jsou možností jak odpařovat éterické oleje a vonné látky za studena pomocí jejich přirozené těkavosti. Tento způsob zajistí aromatizaci menší místnosti nebo její části. Může se umístit na toaletu a do koupelny. Vhodné jsou i v případě, že chceme navonět jen jedno konkrétní místo, například pracovní stůl.

Jaké éterické oleje tedy můžeme použít v interiéru?

Svěží vůně zajistí oblíbené a dobře přijímané citrusy. Mají však vysokou těkavost a tedy i krátkou trvanlivost. Mezi citrusové éterické oleje se řadí: pomeranč sladký a hořký, mandarinka, tangerinka, bergamot, citron, limetka a méně známé satsuma, tangelo, yuzu, klementinka. Těkavé citrusy můžeme nahradit  pomocí éterických olejů citronová tráva (lemongrass), citronela, litsa cubeba nebo eukalyptus citronovonný. Svěží vůně ráda používám ve vstupních prostorách domu nebo v místech spojených s očistou.

Ke zklidnění a odpočinku nám pomohou relaxační vůně. Uvolnění navozují bergamot, citron, levandule, geránium, ylang-ylang, palmorůžová, kadidlovník.

V zimě používám vůně zahřívací, oblíbené je kakao, pomeranč, jedle balzámová a skořice (list je jemnější než kůra a pro interiér vhodnější).

V létě se nabízí použít spíše zchlazující éterické oleje citron, máta bergamotová, geránium, grapefruit.

Povzbuzující vůni použijeme při práci nebo studiu. V takovém případě sahám po rozmarýnu, citronu a mátě peprné.

V období častých viróz a nemocí je vhodné použít do difuzéru směs éterických olejů, které vykazují protivirovou a protibakteriální aktivitu. To je například niaouli, cedrové dřevo, tymián linalool, eukalyptus radiata, pomeranč sladký, douglaska tisolistá.

Závěrem
Při používání vůní v interiéru mějte na paměti, že méně je více. Měli bychom být opatrní v případě, že se v interiéru vyskytují malé děti do 5 let, těhotné a kojící ženy, zvířata, osoby trpící astmatem či epilepsií. Výběr vhodné vůně doporučuji konzultovat s odborným aromaterapeutem.

Ludmila Kotalíková
profesionální a certifikovaný aromaterapeut
www.aromadoteky.cz