Nejhorší pro člověka z kreativního oboru je stereotyp, jednotvárnost a redukování podnětů k tvůrčí práci. Když se do toho ještě přidá vysoké pracovní nasazení, je nejlepší čas dát si pauzu. Podle různých doporučení je vhodné změnit prostředí, získat nové impulzy, chvíli nepřemýšlet nebo přemýšlet o něčem jiném, něco zažít, něco nového ochutnat. To vše dohromady mi dává jedno řešení, jak z toho ven – a to sbalit kufr a někam vyjet.
No a v tomto případě to je Mallorka. I když ráda cestuji, tak tento středomořský ostrov nikdy nebyl v hledáčku zájmu a brala jsem ho jako „tupou a konzumní“ destinaci s pouhým válením na pláži. Možná teď bude pro vás překvapením, jako bylo pro mě, kolik zajímavé architektury, umění a potřebné inspirace lze na tomto malém ostrově najít.
Vybrala jsem pro vás 3 oblasti a 2 tipy, co určitě při návštěvě nevynechat.
1. Talayot – megalitické stavby
Na ostrově se nachází několik vykopávek z doby bronzové a tvoří součást tzv. talajotické kultury nebo talajotického období (odhadované na 1000–900 let před n. l.). Jedná se o pozůstatky staveb, které byly určené k obývání a skladování zásob. Jeden významný okrsek se nachází na východním pobřeží nedaleko Dračích jeskyní. Do navigace stačí zadat s’Hospitalet Vell. Zde je dokonce vstup bezplatný – jen se nebojte otevřít bránu a vstoupit. Překvapí vás skvěle zpracované popisky a mapy. Další naleziště se nachází u zátoky Cala Pi na jihu ostrova s názvem Capocorb Vell.
2. Maurská architektura
Začátkem 10. století se na Baleárských ostrovech usadili Arabové. Jejich působení trvalo několik staletí (až do 13. století) a zanechalo zde velkou stopu. V hlavním městě Palma najdeme palác Almudaina, což bývala kdysi pevnost arabských vládců. Pár minut chůze od ní se nacházejí Arabské lázně (Banys Arabs), které také stojí za prohlídku.
Co si však nenechte ujít, jsou zahrady Alfabia (Jardin de Alfabia), které byly sídlem arabského vezíra Ben Abeta a později přešly do rukou křesťanské šlechty. V zámečku ze 17. století stojí za prohlídku interiéry, kde najdete i ložnici připravenou pro královnu Isabelu II., která zde strávila jednu noc. Za pozornost stojí i prosklené rokokové dveře. Z lůžka je skrze sklo výhled přímo na palmy do celé zahrady.
3. Secese
Tento styl najdeme nejen v hlavním městě, kde je všudypřítomný, ale například i ve městě Sollér, které se proslavilo pěstováním citrusů. Banku v tomto městě navrhl žák Antoniho Gaudího Joan Rubió. Dostanete se sem i po železnici z roku 1912, na které jezdí dobový vlak. A odtud pak můžete pokračovat historickou tramvají kolem citronovníků a pomerančovníků až do přístavu k moři. Vraťme se ale k secesi, které se ve Španělsku říká „modernismo“. První budovou v tomto stylu na ostrově byl Gran Hotel, postavený v roce 1901.
4. Katedrála La Seu
Co určitě nevynechat, je prohlídka katedrály, ze které je výhled přímo na moře. Nestačí obdivovat její krásu a polohu zvenku. Jděte včas, ať nestojíte frontu, a kupte vstupenku včetně výstupu na terasy. Když vyšlapete více než 130 schodů, ocitnete se nahoře na terasách a budete moci obdivovat opěrné oblouky a pilíře. Budete také stát přímo u hlavní rozety, která má v průměru 12,55 metru. Je to fascinující!
Základní kámen této stavby byl položen v roce 1230 n. l. na ruinách hlavní mešity. Stavba trvala 300 let a v roce 1851 byly nutné opravy po zemětřesení. Renovací byl pověřen slavný Antonio Gaudí, který „odstranil nadbytečné“ a dodal interiéru prostor a světlo. Navrhl také baldachýn nad hlavním oltářem a řadu dalších změn, které se však biskupovi nelíbily. Obě strany se po 10 letech rozešly ve zlém. V interiéru katedrály stojí za zmínku ještě Capilla del Santísimo od mallorského umělce Miqueela Barcelóa. Jedná se o obří keramický reliéf znázorňující zázračné rozmnožení chlebů a ryb, který byl instalován v roce 2007.
5. Příroda a jídlo
Někdy je příroda tou nejlepší inspirací. Ta dokáže scény a koncepty jako nikdo jiný. Jasným důkazem toho je zátoka Sa Calobra na západním pobřeží. Sem se dostanete po 12kilometrové silnici plné serpentin, kde projedete i slavnou 360stupňovou zatáčkou „kravatový uzel“. Z parkoviště vede jediná cesta a ta vás dovede ke 2 skalním tunelům (efektně, střídavě modře a zeleně osvětleným) a vyjdete u soutěsky s říčkou Torrent de Pareis. Z jedné strany je vidět tyrkysově čisté moře mezi skálami, z druhé soutěska s řekou se stromy a travinami. Je to pohádka a tady dokážete v okamžiku přestat myslet na pracovní stres.
Pro vylepšení kreativity je potřeba podráždit i jiné smysly než jen zrak. Proto vřele doporučuji při pobytu na Mallorce ochutnat nejen typické španělské tapas, ale zajít i do místních pekařství a cukrářství. Tím nejvyhlášenějším a současně také nejstarším je Forn des Theatre, kde dort bude stačit místo oběda. Kdo bude mít ještě hlad, může doplnit energii v místní tržnici Mercat de l’Olivar.
Tím ale zajímavosti Mallorky, které vám pomohou zapomenout na stereotyp, nekončí. V Dračích jeskyních zažijete koncert živé hudby na lodičkách, projdete si muzea a ateliér s díly od Joana Miróa, podíváte se třeba do výrobny parfémů z mandlového květu, a stejně vše nestihnete. Je třeba se vrátit!